Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprzęt - Pytania żółtodzioba ^^


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 21 maja 2016 - 15:21

Chciałbym nawiązać z Wami pewną dyskusję odnośnie pewnych stereotypów, które panują wśród osób łowiących na kutrze.

 

Dlaczego do dużych głębokości 60/70m niewskazane jest używanie kijów o cw.100 gram?


Użytkownik Fly^Fishing edytował ten post 21 maja 2016 - 15:33

  • Fly^Fishing lubi to

Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#2 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 21 maja 2016 - 21:49

W zasadzie można krótko odpowiedzieć, że zazwyczaj używa się tam wiekszych cięzarów. Bardzo rzadko schodzi się do 100g. Najczęsciej uzywa się 120-150, czasami 180, ale bywa, ze 200g.


  • Fly^Fishing lubi to

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#3 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 21 maja 2016 - 22:14

Większość wędek o tym c.w. na dużych głębokościach wygina sięmocno już od samego oporu pilkera - cięzko przy takim wygięciu odpowiednio go prowadzić, podbijać i grać nim.


  • Fly^Fishing lubi to

#4 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 22 maja 2016 - 00:11

Fajnie, ze dyskusja sie rozkreca :)

Co do c.w. to nalezy potraktowac je z przymrozeniem oka.

Nie wydaje Wam sie, ze opisy na blankach wedek z dolnej polki sa zawyzane i okazuje sie, ze wysokomodulowe blanki o c.w. 100 gram sa niemal 2x mocnijesze od tych z przedzialu <500zl, na ktorych widnieje napis 200 gram?

 

Mam kilka feederow z gornej polki Shimano i bez problemu moge nimi miotac ciezarami 2x wiekszymi niz informuje opis na kiju.

 

Co do jigowania to sluszna uwaga ale zauwazalna jest przy kijach z mniejszym c.w., ktore przekroczymy, bo dla kijow o c.w. 100 gram pilker 150g nie powinien stanowic zadnego problemu. 

 

Poprawcie mnie jesli sie myle :)


Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#5 Tleilax

Tleilax

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 623 postów
  • MIejscowośćMazowsze

Napisano 22 maja 2016 - 05:23

Wszystko fajnie ale jedno małe ale  ;)

Jedna kwestia to C.W. a druga kwestia to czucie przynęty. Oczywiście że kije potrafią wyrzucić o wiele większy ciężar niż podaje producent ale czy taki przeciążony kijek będzie dobrze przenosił informację z dna i czy będzie właściwie prowadził zestaw?

Mam kijek z pracowni, wyrzucić się tym da 220g ale dobrze się łowi max 180.


  • Fly^Fishing lubi to

#6 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 22 maja 2016 - 05:43

No i co do długości sie zastanów, bo o ile krótkie patyki są dobre na głębokie łowiska, szczególnie z motorówki, to na płytkie, typu Darłowo, Kołobrzeg lepiej sprawdzą się dłuższe. Tak przynajmniej to wygląda obserwując karę PL. Tak jak wspomniałem, we Władku kadra PL dostaje już baty, od nas, starych wilków. Nie umieją łowić na głebokim :D

No i skoro z daleka jesteś, to polecam Darłowo, świetne zaplecze logistyczne na przyjazd kilku dniowy.


  • grocik i Fly^Fishing lubią to

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#7 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 22 maja 2016 - 08:30

@Tleilax, jest tak jak piszesz niestety. C.W a czucie przynety i jej prowadzenie to 2-ie rozne zaleznosci.

Nie odkryje Ameryki jesli napisze, ze przynete lepiej czuc na sztywniejszym wedzisku, lepiej ja rowniez czyc na plecionce niz na zylce. Niestety z racji na sztywnosc linki mamy jedynie mniejsza kontrole nad holem. Zeby dobrze czuc i prowadzic przynete to wskazane jest miec blank przesztywniony na 3/4 dlugosci. Np. takim parabolikiem, pracujacym az do rekojesci wyrzytu i kontrola nad przyneta bedzie juz trudniejsza. Hol natomiast przy takim kiju to poezja :)

 

@Cpt.Lego, dziekuje za zaproszenie, jak planowal bede kilkudniowy pobyt na kutrze, to na pewno skorzystam z Twojej propozycji  :beer:

Wedki z tego co zauwazylem to najlepiej jest miec dwie -krotsza, sztywniejsza na glebiny i dluzsza, delikatniejsza do jigowania na plytszych wodach.

Ja zaczne od tej: https://www.szczupak...pilk-i2767.html

 

Napiszcie mi, czy przywieszki robimy, czy kupujemy gotowce?

Zylka na przywieszkach im sztywniejsza tym lepiej przekazuje brania do wedki ale czy ta zbytnia grubosc nie odstrasza ryb? Czytalem gdzies, ze 'pewnien ktos' przestal uzywac plecionek fluo, gdyz doswiadczal znacznie mniej bran. -mit, czy prawda?  ;)


Użytkownik Fly^Fishing edytował ten post 22 maja 2016 - 08:32

  • Fly^Fishing lubi to

Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#8 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 22 maja 2016 - 12:47

No i tu doszedłeś do akcji wędziska i sam sobie odpowiedziałeś - im wolniejsza tym gorzej z czuciem i prowadzeniem przynęty ale też nie można popadać w skrajność i łowić na kij od miotły.

Plecionka (jej kolor) rybom nie przeszkadza - łowię dorsze od czasu jak jeszcze plecionek nie było w sklepach, próbowałem kolorowych, zieloinych, czarnych, czerwonych, pomarańczowych i fluo seledynowych - nie ma to wpływu na brania. Z resztą większość wędkarzy zakłaało przywieszki a one są na żyłce. Czy sztywność żyłki ma znaczenie przy przekazywaniu brań skoro przypon przywieszki jest tak krótki a wyżej jest i tak plecionka, kóra brania przekazuje doskonale ?

Co do przywieszek to mam kilka podstawowych kupnych ale odkąd sam wiążę to zazwyczaj uzywam swoich. 

https://morskapasja....73-przywieszki/


  • Fly^Fishing lubi to

#9 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 22 maja 2016 - 16:21

Wędka, którą podałeś w linku kosztuje duże pieniądze. Z tego co wyczytałem, nie łowisz (jeszcze  :) ) z kutra. Gdyby przede mną był pierwszy wyjazd a nie chciałbym pozyczać- kupiłbym coś tańszego. Popatrzył, poobserwował, może potrzymał w ręku kije kolegów. Wtedy z grubsza złapiesz o co Ci chodzi. Jeden woli krócej, inny dłużej, inny "szybciej", inny bardzie kluchowato... Bo może sie okazać, że prawie 900 zł będzie słabo wydanym pieniądzem. Nie przez przypadek sporo kolegów z forum łowi kijami "z pracowni", złożonymi pod indywidualne zamówienie...

 

Co do przywieszek- ja, i chyba większość kolegów wiaże przypony samodzielnie...


  • Fly^Fishing lubi to

#10 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 22 maja 2016 - 19:02

Dziekuje za wszelkie sugestie.  :beer:

Z racji tego, ze mieszkam przy granicy czeskiej to wyprawy na Baltyk nie beda u mnie zbyt czeste.

 

Rozwazam jeszcze kwestie zakupu https://www.sklepsum...tex-p-2822.html, kijek widze ma potencjal, 10 lat gwarancji na blank i ugiecie jakie lubie https://www.youtube....?v=g4CyrDrlk6Y. Do tego kolowrotek Ryobi AP Power 4000 https://eldoradoskle...er-4000-FD/6558 i zestawik robi sie calkiem fajny.

 

Jaka zylke na przypony proponujecie kupic? Fluocarbon ponoc niewskazany jest na slona wode.

 

edit: ewentualnie https://www.gerlinge...-jolokia-pilk-1


Użytkownik Fly^Fishing edytował ten post 22 maja 2016 - 19:13

Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#11 kaz

kaz

    Administrator

  • Administrators
  • 603 postów
  • MIejscowośćKielce

Napisano 22 maja 2016 - 19:08

Ja używam fluorocarbonu właśnie na przypony nie wiem dlaczego maiłby być niewskazany ?



#12 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 22 maja 2016 - 19:37

Fluocarbon jest dobry, ale nie każdy. Co do Sportexa posiadam, co prawda inny model, ale
kij i jakość wykonania ok.
  • Fly^Fishing lubi to

#13 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 22 maja 2016 - 20:37

A'propos fluocarbonu [5'28"]: 


Użytkownik Fly^Fishing edytował ten post 22 maja 2016 - 20:37

Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#14 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 22 maja 2016 - 20:54

Wiążę przypony zarówno z żyłki jak i fluorocarbonu - wg mnie obie linki nadają się do tego.

Nie wiem dlaczego na początek chcesz kupić drogi kijek - mieszkasz na końcu Polski i nie będziesz mieć zbyt wielu okazji by go używać.

Nie wiesz też jaki będzie Ci pasował a podpowiedzi dostaniesz wiele - każdy podpowie co mu pasuje a jeden woli rude, drugi blondynki a trzeci brunetki.

Kup na początek coś takiego:

https://allegro.pl/d...6165792065.html

Całkiem przyjemny kijek, pojedziesz kilka razy, połowisz, pomacasz wędki kolegów na kutrze i zobaczysz co Ci bardziej odpowiada i czy potrzebujesz zmieniać wędkę.

No i kołowrotek proponowałbym jednak troszkę większy niż rozmiar 4000. Do tego niezbyt gruba plećka ale też nie za cienka - takie 0,16 będzie na początek dobre.



#15 kaz

kaz

    Administrator

  • Administrators
  • 603 postów
  • MIejscowośćKielce

Napisano 23 maja 2016 - 07:52

Pojedź  z nami di Darłowa https://morskapasja....wo-złota-rybka/   tam będzie mnóstwo sprzętów do obejrzenia a może i nawet zarzucić pozwolą ;)


  • Fly^Fishing lubi to

#16 Fly^Fishing

Fly^Fishing

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 13 postów
  • MIejscowośćNowa Ruda / Wrocław

Napisano 26 maja 2016 - 13:34

Jaką plecionkę i żyłkę na przywieszki polecacie- firma, model?

Macie coś sprawdzonego? :)


Z wędkarskim pozdrowieniem,

~Fly^Fishing


#17 jarwal

jarwal

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 480 postów
  • MIejscowośćBydgoszcz

Napisano 26 maja 2016 - 16:59

Jest tego sprzętu na naszym rodzimym rynku fullll. Każdy ma tam coś swojego ulubionego. Ja od lat łowię na plecionki SPIDERWIRE Ultracast. Łowię nimi na Bałtyku, rodzimej słodkiej wodzie i w Norwegii. Co do przywieszek to obecnie wykorzystuję stare zapasy JENZI Amnesia.


  • Fly^Fishing lubi to

#18 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 26 maja 2016 - 17:37

Ja osobiście używałem i chwalę PowerPro, ale sprowadzaną z USA. Obecnie łowię budżetowo na plecionki z Hong Kongu, gdzie płacę 160-180PLN za 1km (słownie jeden kilometr :) ) plecionki. Od 4 sezonów uzywam jej w Norge i na Bałtyku. Polecam, zmienia co 10m kolor i ma przewagę nad jednolitym kolorem. Jak znasz glebokość, to polecam łowienie w Bałtyku z przytrzymania w czasie opadu na 5 - 3 - 1m nad dnem w czasie swobodnego opadania. Zawsze pierwszy mam rybę zaciętą. Również to stosuję w Norwegii, ale tam już zaczynam aktywnie łowić w połowie wody, do dna. Nie ma co się tam wywalać z kasy.

Mogę odstapić, bo mam zawsze zapas.


  • Fly^Fishing lubi to

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#19 zbynio

zbynio

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 285 postów
  • MIejscowośćWłocławek

Napisano 26 maja 2016 - 19:37

Przywieszki przeważnie wykonuję sam wykorzystując żyłkę firmy Dega.

Jeżeli korzystam z gotowców to też preferuje firmę Dega,

Uważam, że jakosciowo są dobre i warto je stosować. Tak jak Cpt używam

plecionek PowerPro importowanych z USA jak i dla Europy. Oczywiscie jakosć amerykańskich jest

zdecydowanie wyższa. W zasadzie to ma znaczenie w Norwegii. Podczas połowów na Bałtyku

możemy korzystać z ofert wielu firm w znacznie niższych cenach i przy obecnych okazach na  pewno

się sprawdzą,


  • Fly^Fishing lubi to

#20 Lasol

Lasol

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 154 postów
  • MIejscowośćLechbruck am See

Napisano 26 maja 2016 - 20:26

Gdzie mozna kupic ta plecionke z Hongkongu?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych