Skocz do zawartości


Zdjęcie

Domowe wyroby by rstour


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#21 rstour

rstour

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 26 grudnia 2016 - 17:50

Jaki ma cel oddzielne solenie i nacieranie cukrem? Nie można zrobić tak jak gravlaxa?

Wysłane z Tapatalka

może i można - przeanalizowałem znalezione przepisy i zrobiłem jak zrobiłem. Zrób jak gravlaxa i podziel się doświadczeniem. Gravlaxa znam i robiłem z łososia.



#22 rstour

rstour

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 26 grudnia 2016 - 17:59

Prosze kol. rstour o nie traktowanie mojej wypowiedzi jako krytyke czy probe intruktazu, niemniej chcialbym zwrocic uwage ze process w ktorym zostalo ta karkowka zrobiona jest dla mnie ososbiscie raczej nie do przyjecia poniewaz:

cukier jest absorbowany przez mieso  10 X wolniejszym tempie niz sol - wiec 24 godz process trzymania w cukrze nie ma zadnego znaczenia oprocz powierzniowego poslodzenia ktore I tak zaraz jest wymyte (plus cukier jest idealna pozywka dla bakterii). Trzymanie 24 godziny w soli powoduje tylko czesciowe wnikniecie w tkanke miesna soli w powierzchniowych warstwach (to co zostanie po 24 godz. I nie zostanie wyplukanie w trakcie obmywania zostanie w trakcie dojrzewania nieco rozprowadzone w wyniku osmozy w glebsze warstwy miesa ale bedzie to raczej nie wystarczajace do zabepieczenia miesa do dluzszego przechowywania.  

nie ma urazu - człek się uczy całe życie. Nie jestem specjalistą od spożywki, ale po 24 godzinach w cukrze mięso oddało ok. szklankę soku. Po kolejnych 24 godz. w soli oddało już tylko 3/4 szklanki soku. Zwróć też uwagę, że podzieliłem karczek na mniejsze batony (ok. 3'  -  ;) ). Za dowód, że wyszło niech służy fakt, że ... go już nie ma.  



#23 grzegorz88

grzegorz88

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 264 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 26 grudnia 2016 - 18:19

może i można - przeanalizowałem znalezione przepisy i zrobiłem jak zrobiłem. Zrób jak gravlaxa i podziel się doświadczeniem. Gravlaxa znam i robiłem z łososia.

Robiłem polędwice wołową, ale nie podsuszałem. Wyszła super, rostbef pewnie też byłby ok.

Wysłane z Tapatalka
  • rstour lubi to

#24 rstour

rstour

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 26 grudnia 2016 - 18:24

Robiłem polędwice wołową, ale nie podsuszałem. Wyszła super, rostbef pewnie też byłby ok.

Wysłane z Tapatalka

zapodaj proporcje - pewnie się znajdzie kilku chętnych



#25 grzegorz88

grzegorz88

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 264 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 26 grudnia 2016 - 18:26



Robiłem polędwice wołową, ale nie podsuszałem. Wyszła super, rostbef pewnie też byłby ok. Może też schab spróbuje.

Wysłane z Tapatalka




Wysłane z Tapatalka

#26 rstour

rstour

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 373 postów
  • MIejscowośćWrocław

Napisano 13 stycznia 2017 - 09:42

Tym razem szynka i polędwica dojrzewająca

511d6fbbbc87221c3cf86a7c2b1f9545.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#27 zibro

zibro

    Szprot

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
  • MIejscowośćGoleniów

Napisano 13 stycznia 2017 - 19:18

Pokusiłem się zrobić karczek surowy dojrzewający. Muszę przyznać, że efekt przeszedł moje oczekiwania. Wchodzi w stały repertuar, a i roboty mniej niż przy wędzeniu.

b941a0ed40941e9309630a0842711adb.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pięknie wyglądają te karczki , czuje zapach i smak he,he , fajna robota  Sergiusz






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych