Skocz do zawartości


Zdjęcie

Owoce lesne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 rafaelnorge

rafaelnorge

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów
  • MIejscowośćHamar poludniowa Norwegia

Napisano 07 października 2015 - 19:56

Tegoroczne anomalia pogodowe dosc kozystnie wplynely na obfitosc owocow lesnych w okolicy mojego miejsca zamieszkania.

W ramach edukacji dziecka wraz z corka chodzilismy na popoludniowe spacery podjadac zdrowe i smaczne dary lasu.

Jako pierwsze w tym roku pojawily sie ogromnych ilosciach maliny a zaraz po nich jagody ktorych tez bylo wiecej niz zwykle.

 

Załączony plik  nord norge 2015 013.JPG   207,42 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6904.JPG   341,97 KB   3 Ilość pobrań

 

W miedzyczasie zbieralismy pozeczki czerwone i czarne

 

Załączony plik  nord norge 2015 034.JPG   198,26 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  nord norge 2015 035.JPG   243,72 KB   3 Ilość pobrań

 

Podczas wakacji na polnocy norwegii miejscowi pokazali mi nowa jak dla mnie rosline lesna z owocow ktorej przyrzadzaja wino.

 

https://pl.wikipedia...i/Bażyna_czarna

Załączony plik  IMG_6949.JPG   145,15 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6947.JPG   140,73 KB   3 Ilość pobrań

 

Pojedyncze wrecz owoce ciekawej i bardzo smacznej rosliny znajdywalem podczas wedkarskich wedrowek w lasach pol norwegii

Ze wszystkich owocow lesnych z pewnoscia wlasnie tej rosliny owoce cenione sa najbardziej w kuchni norweskiej

 

https://pl.wikipedia...Malina_moroszka Załączony plik  nord norge 2015 119.JPG   305,62 KB   3 Ilość pobrań

 

Na samym koncu przyszla kolej na borowki, bardzo dojrzale juz o tej porze roku owoce sa malo gorzkie i swietnie smakuja na swiezo bez dodatku cukru

 

Załączony plik  IMG_6946.JPG   211,43 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6950.JPG   190,82 KB   3 Ilość pobrań

Załączony plik  IMG_6951.JPG   145,32 KB   3 Ilość pobrań Załączony plik  IMG_6968.JPG   127,47 KB   3 Ilość pobrań

 

Ze wszystkich zebranych owocow przyzadzalismy swieze koktaile badz zjadalismy je na surowo. Po trochu ze wszystkiego w niewielkich ilosciach zrobilismy tez male zapasy na zime;) Oczyszczone i umyte zbiory  mrozilismy malych pojemniczkam

 

Załączony plik  IMG_6976.JPG   112,85 KB   3 Ilość pobrań

 

Polecam wszystkim :P

 

 



#2 darboch

darboch

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • MIejscowośćZabrze

Napisano 08 października 2015 - 09:00

Zbierało się swego czasu zarobkowo jagody, borówkę, hjorton i grzyby w Szwecji :)

Z Bażyny robi się wino ? Myślałem, że są trujące :)
Jakie są w smaku ?

#3 longin

longin

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 430 postów
  • MIejscowośćBędzin

Napisano 08 października 2015 - 09:18

Będąc w tym roku w Finlandii zaopatrzyłem się w gotowe produkty. Dżemy z maliny moroszki i rokitnika zwyczajnego. Do lasu o tej porze utrudniały wejście miliardy komarów i meszek. Byłem w czerwcu. :) Z lewej dżemik z rokitnika zwyczajnego, po prawej z maliny moroszki. Oba bardzo bogate w Vit. C. :) .

dzemiki.jpg


  • rafaelnorge lubi to

Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką! :tylek: .

Oraz w animalnej części narodu!

 


#4 rafaelnorge

rafaelnorge

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów
  • MIejscowośćHamar poludniowa Norwegia

Napisano 08 października 2015 - 15:14

Zbierało się swego czasu zarobkowo jagody, borówkę, hjorton i grzyby w Szwecji :)

Z Bażyny robi się wino ? Myślałem, że są trujące :)
Jakie są w smaku ?

Rozne zrodla roznie podaja. W atlasie Dzikie rosliny jadalne i trujace znalazlem wzmianke ze sa jadalne i sam osobiscie przez kilka dni z rzedu zapychalem sie tymi jagodami. Norwedzy ktorzy pokazali mi ta rosline jak najbardziej mowia o niej ze jest jadalna. Wina ktore z niej przyrzadzaja jednak  nie mialem okazji sprobowac .

A jak smakuja, chmm ciezko opisac, w pierwszej chwili troche wodniste pozniej lekko goryczkowate. W porownaniu z innymi jagodami napewno w smaku nie konkuruja. Fajne jest w nich to ze rosna tam gdzie jagody juz nie wystepuja, tzn w wyzszych partiach gor a wiec sa jakas alternatywa na deser na lonie natury;)



#5 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 08 października 2015 - 17:45

Z tego co się orientuje, to owoce podobne do tej Beżyny czarnej, a pewnie to i one, działają przeczyszczajaco. Przetestowane przez jednych jegomości. Mewy, mądre ptaki, jedzą je również na przeczyszczenie i nieźle po tym sie wyprózniają na niebiesko :)


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#6 darboch

darboch

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • MIejscowośćZabrze

Napisano 09 października 2015 - 07:23

A jak z grzybami w tym roku ?

#7 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 09 października 2015 - 10:00

Sporo zbierali po drodze, jadąc przez Finlandię. W rejonie, w którym ja przebywałem, grzybów mało.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#8 wiwaldi

wiwaldi

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 postów
  • MIejscowośćCharzykowy

Napisano 18 czerwca 2016 - 22:24

Jagody w tym roku już się pokazały w pełnej krasie. A przy tym kurki.

Załączone pliki


  • Slodziaksos lubi to

#9 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 24 czerwca 2016 - 13:46

A ja szukam żurawiny.



#10 wiwaldi

wiwaldi

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 556 postów
  • MIejscowośćCharzykowy

Napisano 24 czerwca 2016 - 14:54

Niestety żurawina tylko jesienią i to jeszcze na mokradlach i torfowiskach.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych