Skocz do zawartości


Zdjęcie

Śledź. (Bałtyk).


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 longin

longin

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 430 postów
  • MIejscowośćBędzin

Napisano 23 marca 2015 - 09:42

Jadąc dziś do pracy słyszałem w RMFFM w dzienniku o 7.00 wywiad z wędkarzem łowiącym śledzie z brzegowych umocnień, w okolicy Trójmiasta. Ponoć horor z zajęciem miejsca. Tłumy ludzi. Jak się znam na życiu, pewnie i słowne utarczki. Trochę było mi żal, że nie miałem czasu na podróż na śledzie. Teraz mi przeszło. :)  


Użytkownik longin edytował ten post 23 marca 2015 - 09:45

Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką! :tylek: .

Oraz w animalnej części narodu!

 


#2 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 09:56

A to wszystko na tarle...



#3 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 23 marca 2015 - 11:02

Ale śledzi poza tarłem się nie łowi niestety.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#4 padonis

padonis

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 474 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 23 marca 2015 - 11:33

Wędkarze to jeszcze nic, ale rybacy robią masakrę,skoro same paszowce na wodzie to w tym czasie one nie powinnyciągnąć śledzia...



#5 longin

longin

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 430 postów
  • MIejscowośćBędzin

Napisano 23 marca 2015 - 14:13

A później narzekają, że nie ma dorsza! Nie bardzo pojmuję,jak można śledzie czy szproty wyławiać na paszę!? Gdzie tu jest logika? Przecież to jest idiotyczne przerywanie łańcucha pokarmowego! :wacko:


Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką! :tylek: .

Oraz w animalnej części narodu!

 


#6 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 15:02

Ale śledzi poza tarłem się nie łowi niestety.

Oczywiście ze się łowi poza tarłem tylko że na tarle najłatwiej napchać wiadra i beczki. Nie trzeba nic umieć, nie trzeba poszukiwać , nie trzeba mieć wiedzy - ot łatwizna stanąć w tłumie, zarzucić choinkę i się same łowią.

Jak się nie próbuje to się nie łowi. Ja łowiłem w czerwcu, lipcu czy później - śledzie można poza tarłem złowić w każdym miesiącu roku.



#7 padonis

padonis

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 474 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 23 marca 2015 - 18:03

Ja łowiłem we wrześniu w Jastarni z plaży, nie było wiele ale były, w październiku to już tak marniej było, tak jak i w marcu. Tyle ,że w tym czasie paszowce nie powinny łowić

#8 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 19:39

W czerwcu są odpasione po tarle i trafiają sie spore sztuki - takie 35 cm nawet.



#9 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 23 marca 2015 - 20:15

Oczywiście ze się łowi poza tarłem tylko że na tarle najłatwiej napchać wiadra i beczki. Nie trzeba nic umieć, nie trzeba poszukiwać , nie trzeba mieć wiedzy - ot łatwizna stanąć w tłumie, zarzucić choinkę i się same łowią.

Jak się nie próbuje to się nie łowi. Ja łowiłem w czerwcu, lipcu czy później - śledzie można poza tarłem złowić w każdym miesiącu roku.

 

Z brzegu? Nie sądzę. A jesienią to się łowi znów tarlaki, bo jedne się trą wiosną a inne jesienią.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#10 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 21:29

Z brzegu też można choć łatwiej ze środków pływających. Jak ktoś lubi łowić śledzie to poświęci godzinkę dorszowania by powalczyć ze śledziem.



#11 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 23 marca 2015 - 22:19

Z łódki, to i owszem, jak się chce szukać kupek śledziowych. Najczęściej śledź jest przyłowem na dorszowaniu. Wędkarze nic śledziom nie zrobią, choćby stali dzień i noc na brzegu.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#12 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 22:32

Z łódki, to i owszem, jak się chce szukać kupek śledziowych. Najczęściej śledź jest przyłowem na dorszowaniu. Wędkarze nic śledziom nie zrobią, choćby stali dzień i noc na brzegu.

 

Polemizowałbym - jak podejdzie to tona dziennie znika z morza a znikają tarlaki...



#13 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 23 marca 2015 - 22:49

Tona? Myslisz, że to dużo? Nie jestem rybakiem, ale chyba jeden kuter trochę więcej wytarga dziennie. Dyskusja zmierza troszkę w złym kierunku. To samo można zarzucić poławiaczom dorszy, które grupują się w potężne stada przed tarłem.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#14 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 23 marca 2015 - 23:20

Dla mnie tona ryb to  dużo, szczególnie tarlaków, które się nie rozmnożą....

Rybołówstwo to praca, wędkarstwo to hobby....


Użytkownik okonhel edytował ten post 23 marca 2015 - 23:21


#15 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 23 marca 2015 - 23:44

Igor vel czebu pisał na SB w temacie łowienia miesiąc przed, czy miesiąc po. Trudno mi nie przyznać racji jego wywodowi.

Ja łowiłem śledzie, żeby zjeść, bo lubię świeżą rybę. Nie kupuje w sklepie ryb, bo po prostu nie jem zepsutych ryb. Nie łowiłem w okresie ochronnym. Może zbyt osobiście odbieram Twoje wczesniejsze posty, ale ja sobie do zarzucenia nic nie mam. 


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#16 padonis

padonis

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 474 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 23 marca 2015 - 23:47

Coś w tym jest Jacku, powinno się szanować to co nam zostało... Sami wędkarze nie odłowią populacji śledzia ale przy paszowcach mogą postawić kropeczkę nad "i". Jestem zdania, że takie okresy i miejsca powinny być chronione.

#17 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 24 marca 2015 - 07:44

Nie atakuję nikogo personalnie. Moim skromnym zdaniem każda ryba powinna mieć okres ochronny i w tym czasie nie powinna być niepokojona. Oczywiście powinien on obowiązywać zarówno wędkarzy jak i rybaków. Oczywiście narażę się moimi poglądami niektórym ,że powinno to dotyczyć wszelkich ryb także śledzi i belon w morzu czy płotek wiosną w jeziorze lub przymorskim kanale bo wtedy są największe "żniwa". Ale cóż, czy nasze hobby polega na napchaniu zamrażarki, rozdawaniu po rodzinie i sąsiadach czy sprzedawaniu ryb za kasę lub alkohol, czy relaksie z wędką i łowieniu ryb, zakończonym wypuszczeniem lub zabraniem kilku ryb do domowej konsumpcji w zalezności od woli łowiącego?
A  połowy paszowe powinny być zlikwidowane - na paszę mogą iśc odpady produkcyjne z ryb.


  • zdrowaczekolada lubi to

#18 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 24 marca 2015 - 11:22

Właśnie problemem są paszowce, a nie wędkarze. To paszowce wyławiają niszowe ryby, niekonsumpcyjne dla człowieka, przynajmniej w ich naturalnej postaci, a stanowiące naturalny pokarm w łancuchu.

Wędkarz żadnej kropki nie stawia nad i. To że nie ma ryb w wodach śródladowych nie jest winą wedkarzy. To wina zanieczyszczenia wód i nieracjonalnej gospodarki rybackiej, zrąbanych operatów rybackich. Teraz każdy dzierżawca czyści jezioro do dna, zanim odda kolejnemu dzierżawcy. To jest chore.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#19 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 24 marca 2015 - 13:00

Marku - tona ryb dziennie to niby niewiele ale pomnożyć to przez ilość dni rzezi w Górkach plus fakt że to tarlaki, które się nie rozmnożą, to wyjdzie na to że sami "wędkarze" łowiący na tarlisku pozbawili ekosystem już nie kilkadziesiąt a kilkaset ton ryb a to już przemawia do wyobraźni. Nie mówię że rybacy są lepsi jeśli chodzi o wyłowienie, do tego połowy przemysłowe ale ludzie łowiący dla hobby też mają wydajność dobrego kutra w tym czasie. Kutry robią swoje, paszowce też a to wszystko dodane razem tworzy coraz gorszy obraz rybostanu. Śeldzi coraz mniej, dorszy coraz mniej i coraz mniejsze.



#20 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 24 marca 2015 - 13:13

Ja mam jednak inne zdanie. Wędkarze, mimo, że jak kormorany stoją na tych ostrogach nie przełowią. Jedna siata, jaką rozstawiali w czasie mojego łowienia, chyba nawet niezgodnie z przepisami, bo to ujście Wisły, wyrwała z wody tygodniowy "urobek" wędkarzy.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych