Skocz do zawartości


Zdjęcie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

#1 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 01 marca 2015 - 22:30

1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych- Chwała Bohaterom !!!

 

▶ V Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu (1/2) - YouTube

 

▶ V Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu (2/2) - YouTube

 

Żołnierze Wyklęci


Użytkownik giaur27 edytował ten post 01 marca 2015 - 22:36

  • Slodziaksos, zdrowaczekolada, †† Rysiek †† i 1 inna osoba lubią to

#2 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 29 lutego 2016 - 20:35

12122725_1724486387796258_46046902992649


  • zdrowaczekolada lubi to

#3 zdrowaczekolada

zdrowaczekolada

    megavega

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 658 postów
  • MIejscowośćToruń

Napisano 29 lutego 2016 - 22:25

Tak było w ub. roku na Legii:


"Tylko wytrwałość jest wszechmocna" - http://megavega.pl


#4 longin

longin

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 430 postów
  • MIejscowośćBędzin

Napisano 29 lutego 2016 - 22:31

Daleki jestem od jakiejkolwiek negacji. Wręcz przeciwnie. Nie mniej, możne nie wszystkich bezkrytycznie!


Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką! :tylek: .

Oraz w animalnej części narodu!

 


#5 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 29 lutego 2016 - 23:37

Myślę, że w taki dzień to powinniśmy raczej wychwalać to co było dobre i piękne, a nie szukać tak po naszemu dziury w całym.

 

...na ekrany kin wchodzi/weszła "Historia Roja"- miałem przyjemność oglądać ten film jakiś czas temu i polecam.



#6 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 01 marca 2016 - 10:36

Myślę, że w taki dzień to powinniśmy raczej wychwalać to co było dobre i piękne, a nie szukać tak po naszemu dziury w całym.

 

...na ekrany kin wchodzi/weszła "Historia Roja"- miałem przyjemność oglądać ten film jakiś czas temu i polecam.

 

No po recenzji Maciara przeszła ochota na oglądane tego filmu.

 

 

Edit: oczywiście to nie do Cibie kolego :D


Użytkownik Cpt. Lego edytował ten post 01 marca 2016 - 10:37

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#7 poltom

poltom

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 124 postów
  • MIejscowośćstaszów

Napisano 01 marca 2016 - 18:15

Cześć i Chwała Bohaterom !!!


  • giaur27 i zdrowaczekolada lubią to

#8 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 01 marca 2016 - 18:59

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=7ks_bycQtgU

 

https://www.youtube.com/watch?v=QvqLy88OPJ4


Użytkownik giaur27 edytował ten post 01 marca 2016 - 19:23


#9 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 01 marca 2016 - 22:10

Może trochę przesadzacie z tym patriotyzmem?

 

Cyt.:

 

6 czerwca 1945 r. „wyklęci” z bojówki NSZ dokonali masakry ludności cywilnej wsi Wierzchowiny. Zamordowano 194 osoby, w tym 45 mężczyzn, 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, pozostałe osoby to kobiety i dzieci powyżej 11 lat.

 

Z zeznań przesłuchiwanych osób, które były naocznymi świadkami zajścia, wynika, że napastnicy oprócz broni palnej używali dla wykonywania zabójstw siekier, łopat i motyk. Nie obeszło się również bez gwałcenia kobiet. (…) Zamordowano w powyższy sposób 194 osoby, w tym 45 mężczyzn, 65 dzieci w wieku od 2 tygodni do 11 lat, a pozostałe osoby to kobiety i dzieci powyżej 11 lat. Rabowano również mienie mieszkańców, odzież, bieliznę, obuwie, mniejsze sprzęty napastnicy załadowali na wozy i wywieźli ze sobą. Zabrano też ze wsi znaczną ilość krów, świń i koni. Z ogólnej liczby 140 koni, jaką posiadała ludność przed 6.6.45r. pozostało obecnie tylko 5-6 par.

Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, „Pany i rezuny”, Warszawa 1997 (cytat za: https://zolnierzeprz...ierzchowiny-2/)

Jestem byłym żołnierzem leśnym NSZ, który wtedy był i uczestniczył w pacyfikacji. Widziałem te straszne wydarzenia i tragedie ludzkie. Wtedy nie robiło do na mnie większego wrażenia, ale dziś mam je wszystkie przed oczyma, prześladują mnie. Bez przerwy proszę Boga, aby mi to wszystko przebaczył, a i wszystkim innym, których los tej okrutnej wojny na taką drogę rzucił. Wiem, że niewielu z nas przeżyło to piekło, ale ci, co przeżyli myślą już inaczej i robią inaczej, aby zasłużyć przed Bogiem na przebaczenie. Chcemy, aby nasze dzieci i wnuki nie były wychowywane na przykładach tych pseudobohaterów. To były wyczyny barbarzyńskie z naszej strony. Mordowaliśmy ludzi bez powodu, pod wpływem emocji, na bezmyślny rozkaz, często tylko dlatego, że był z innego oddziału, miał innego orzełka, wziął ziemię z reformy.

Grzegorz Motyka, Rafał Wnuk, „Pany i rezuny”, Warszawa 1997 (cytat za: https://zolnierzeprz...ierzchowiny-2/)


  • Tom_S i darboch lubią to

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#10 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 02 marca 2016 - 09:30

Oczywiscie należy pamiętac o wszystkich naszych bohaterach, ale jakoś tak dziwnie się to wszystko odbiera. Przecież pamięć o bohaterach walczących przeciwko władzy ludowej wiemy i pamiętamy nie od dziś. Wszystko to wyglada, jakby pislam znów chciał zawłaszczyć, na nowo napisać historię. Jednych zrzucić z piedestału, żeby zrobić miejsce dla innych, którzy niekoniecznie czymś się wsławili, a byli i są wśród nich róznego rodzaju podejrzane typki.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#11 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 02 marca 2016 - 16:00

Marek od razu widać, że byłeś "prawidłowo" wyedukowany ;)

 

Chwała Bohaterom!



#12 Sacha

Sacha

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 452 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 02 marca 2016 - 19:01

Marek od razu widać, że byłeś "prawidłowo" wyedukowany ;)

 

Chwała Bohaterom!

Ja tam nie mam wykształcenia zbliżonego do Marka. Zależy kto historię przedstawia ale nie biorąc opinii medialnych pod uwagę. Od 5 lat weekendy spędzam na Podlasiu i zasadniczo urlopy też. I tam "leśni" nie mają takich dobrych notowań jak w mediach. Nikt ich nie nazywa "żołnierzami wyklętymi" . Żeby nie było że ludzie nie pamiętają, osoba z którą rozmawiałem w 1945 miała 11 lat a ostatni "leśni" przegrali walkę w maju 1952 w lesie Sokóle k. Mielnika. Inna osoba w podobnym wieku wyjaśniła mi skrót AK - a kury? a kaczki? Tyle że czy to nastolatkowie czy dorośli w tej czy każdej innej wsi nie wiedzieli z kim gadają, czy to AK, GL, AL,NSZ czy WiN. 



#13 Pikur

Pikur

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 127 postów
  • MIejscowośćPoznań

Napisano 02 marca 2016 - 19:12

Każdy czas miał swoje ciemne tajemnice. I nie można generalizować, że wszyscy byli bohaterami, czy też mordercami. Ciężkie i złe czasy wtedy były. Nam nawet się to nie może wyobrazić, także nie popadajmy w skrajności. Ani nie myślę, że Giaur ma tutaj monopol na rację, ani że Marek ma "prawidłową" edukację, ja mogę tyko wyrazić swoje zadanie - to co się dzisiaj dzieje z gorączką polityczną w naszej ojczyźnie mnie się nie podoba. Poczekamy , zobaczymy. A jako że bliżej mi do KOD-u niż PiSu to wolę dalej się nie nakręcać.

PS

 

Jedyne media do jakich mam jako tako zaufanie to woda, pąd i gaz....



#14 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 02 marca 2016 - 20:27

Panowie Żołnierze Niezłomni Wyklęci to wszyscy Ci, którzy opuszczeniu przez Niemców naszych ziem nie chcieli pójść pod kolejną okupację, tym razem sowiecką- to żołnierze ze wszystkich formacji, które powstały na naszym terenie.

Dziesiątki tysięcy z nich zostały poddane nieludzkim torturom, mordom i wywózkom dlatego, że marzyli o niepodległej ojczyźnie i nie złożyli broni lub nawet po tym jak to zrobili.

 

Nie uczyli mnie o tym w szkole, nie uczą do tej pory- dlatego trzeba mówić o tym głośno- niech ich śmierć nie zostanie zapomniana, bo to są Bohaterowie, którzy w imię wolności ojczyzny oddali to co najcenniejsze czyli życie.

 

Z całym szacunkiem nie podpierajmy się w tym wątku bieżącymi awanturami politycznymi, bo jest to nie na miejscu.

1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych niemal jednogłośnie ponad podziałami politycznymi, więc nawet Ci na górze potrafią się pochylić wspólnie nad niektórymi ważnymi sprawami.



#15 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 02 marca 2016 - 20:45

Święto wymyślone przez prawicę, uchwalone przez prawicę i obecnie celebrowane, i zawłaszczone, i zdefraudowane przez obecną, obrzydliwą prawicę spod znaku PiS. Dla obecnej władzy, firmowanej przez Dudę, wszystko co kojarzy się z hasłem "bolszewika goń" jest usprawiedliwione i pochwalane.
Dzięki takim postawom, jaką reprezentuje PiS i Duda mam odruch wymiotny na słowo "patriotyzm", "bohaterstwo" itp. Nie chcę zatem być patriotą i nie jestem.

#16 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 02 marca 2016 - 22:34

Święto wymyślone przez prawicę, uchwalone przez prawicę i obecnie celebrowane, i zawłaszczone, i zdefraudowane przez obecną, obrzydliwą prawicę spod znaku PiS. Dla obecnej władzy, firmowanej przez Dudę, wszystko co kojarzy się z hasłem "bolszewika goń" jest usprawiedliwione i pochwalane.
Dzięki takim postawom, jaką reprezentuje PiS i Duda mam odruch wymiotny na słowo "patriotyzm", "bohaterstwo" itp. Nie chcę zatem być patriotą i nie jestem.

 

Ktoś chyba wreszcie musiał się zabrać za godne upamiętnienie tych Żołnierzy- w wypowiedziach ostatnich żyjących przebija się trochę żalu, że przez dwie dekady wolności nikt z rządzących nie podjął tematu, no ale...

 

... co do odruchów to ... bez komentarza

 

P.S. Prosiłem, żeby w ten temat nie wciskać bieżącej polityki.



#17 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 02 marca 2016 - 22:44

Mariusz ja edukację mam jaka mam. Na rosyjskim kasynie pisaliśmy hasła Katyń Pomścimy, jak nie było Ciebie na Świecie jeszcze :) Nie ja osobiście pisałem, byli lepsi gieroje, ale z nimi byłem. Byłem chłopaczkiem wtedy, lubiłem Rosjan stacjonujących u nas, ale już wiedziałem co było w Katyniu. Ale nie o to chodzi, co kto gdzieś tam robił, czy nie robił.

Rosjan nadal lubię. Rozmawiam z nimi, nawet o polityce, wódkę piję. Nie mam zamiaru nikogo rozliczać z jego przeszłości, ale też nie mam zamiaru stawać na baczność przed każdą świetością, bo może ona dla mnie już nią nie być np.
Chodzi mi o to, że nie przypominam sobie, żebyś rok temu wstawiał linki na ten temat, ani 2 lata temu. Za bardzo może poddajesz się tej fali politycznej odnowy, a może mi się tak zdaje. Już przerabialismy takie tematy w naszej historii. Wszystko w tym kraju zaczyna dzielić, nie wiem czemu, a może jednak wiem, jestem nawet przekonany, ale przemilczę.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#18 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 02 marca 2016 - 22:53

Mariusz ja edukację mam jaka mam. Na rosyjskim kasynie pisaliśmy hasła Katyń Pomścimy, jak nie było Ciebie na Świecie jeszcze :) Nie ja osobiście pisałem, byli lepsi gieroje, ale z nimi byłem. Byłem chłopaczkiem wtedy, lubiłem Rosjan stacjonujących u nas, ale już wiedziałem co było w Katyniu. Ale nie o to chodzi, co kto gdzieś tam robił, czy nie robił.

Rosjan nadal lubię. Rozmawiam z nimi, nawet o polityce, wódkę piję. Nie mam zamiaru nikogo rozliczać z jego przeszłości, ale też nie mam zamiaru stawać na baczność przed każdą świetością, bo może ona dla mnie już nią nie być np.
Chodzi mi o to, że nie przypominam sobie, żebyś rok temu wstawiał linki na ten temat, ani 2 lata temu. Za bardzo może poddajesz się tej fali politycznej odnowy, a może mi się tak zdaje. Już przerabialismy takie tematy w naszej historii. Wszystko w tym kraju zaczyna dzielić, nie wiem czemu, a może jednak wiem, jestem nawet przekonany, ale przemilczę.

 

Marek zobacz datę rozpoczęcia tematu ;)

 

Kwestie, których dotyczy ten temat zawsze powinny nas łączyć- zawsze!

Co do politycznej odnowy ... zawsze starałem się pamiętać o takich świętach- nawet wtedy jak jeszcze nie było "popisu"

 

 

P.S.Też nie mam nic do obecnych Rosjan (no może bardziej do Rosjanek) :) B)


Użytkownik giaur27 edytował ten post 02 marca 2016 - 22:56


#19 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 02 marca 2016 - 23:15

A fakt zwracam honor, temat z 2015, to już mi lepiej ;)


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#20 longin

longin

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1 430 postów
  • MIejscowośćBędzin

Napisano 03 marca 2016 - 20:01

Może to trzeba zobaczyć, by wyrobić sobie własne zdanie!

 A to przeczytać! Pouczające!

https://zolnierzeprz...en-byl-bandyta/


Użytkownik longin edytował ten post 03 marca 2016 - 20:02

Jestem Polakiem gorszego sortu, z ukrytą opcją niemiecką! :tylek: .

Oraz w animalnej części narodu!

 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych