Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pieczemy chleb.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 21 lutego 2014 - 11:18

 

Składniki na zaczyn

  • 455 g mąki pszennej chlebowej
  • 455 g wody (455 ml)
  • 1/8 łyżeczki drożdży suchych (0,5 g) lub 1/4 łyżeczki pokruszonych drożdży świeżych (1 g)

Składniki zaczynu wymieszać, przykryć szczelnie, pozostawić w temperaturze pokojowej na 12 - 16 godzin.

Składniki na ciasto właściwe:

  • cały zaczyn
  • 455 g mąki pszennej chlebowej
  • 173 ml wody
  • 18 g soli
  • 1,5 łyżeczki drożdży suchych (6 g) lub 12 g drożdży świeżych

Wymieszać zaczyn, mąkę, wodę (najlepiej mikserem przez 2 minuty). Ciasto przykryć szczelnie, odstawić na 20 - 30 minut w temperaturze pokojowej. Po tym czasie do ciasta dodać sól i drożdże, zmiksować. Znowu przykryć szczelnie i pozostawić do wyrośnięcia na 70 minut, składając je w 25 i 50 minucie.

Składanie polega na zrobieniu placka z wyrośniętego ciasta posypaniu leciutko maką  i składamy boki do środka iprzyciskając  jedynie środek by się skleiło ciasto. Wychodzi nam troszkę taki kwiatek jaki rysują dzieci :P

Potem wkładamy do michy spowrotem uprzednio podsypując odrobiną mąki.

Po 25 minutach powtarzamy

 

Pieką na płycje granitowej w zwykłym piekarniku. Jedynie pod płytę wkładam naczynie z wodą by była para wewnątrz podczas pieczenia.

Czasami jeszcze lekko spryskuje wnątrze wodą by uzyskać więcej pary.

Chleb przed włożeniem do piekarnika posypuje cieniutko mąką i nacinam żyletką by nie pękł niekontrolowanie.

 

 

Zaczyn przygotowuję zwykle wieczorem przed spaniem ,a drugą część produkcji robie po powrocie z pracy następnego dnia.

Mikser spaliłem po zrobieniu  około 6 chlebków i od tego czasy jadę ręcznie :D

Załączone pliki


  • †† Rysiek †† i rafaelnorge lubią to

#2 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 21 lutego 2014 - 11:21

Niestety nie wszystkie fotki sie zmieściły w jednym poście

Załączone pliki



#3 cipstiger

cipstiger

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów
  • MIejscowośćDal koło Oslo

Napisano 21 lutego 2014 - 12:25

Nie żebym się czepiał ale jeszcze troche zanety mi zostało ,więc jak potrzeba to pisz



#4 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 21 lutego 2014 - 12:26

na posypkę :P



#5 czeburaszka710

czeburaszka710

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów
  • MIejscowośćBrójce

Napisano 21 lutego 2014 - 12:53

Ja piekę żytni mieszany .

szklanka można więcej zakwasu żytniego  , szklanka mąki żytniej typ750  ,szklanka mąki pszennej razowej 2szklanki mąki pszennej typ650 , łyżka stołowa cukru , 2/3 łyżki soli , paczka drożdży instant ( dr. etker ) , 1,5szklanki wody , no i dodatki siemie lnaine , słonecznik , dynia czasami suszona podsmarzana cybulka . Robię w maszynie do chleba z lenistwa .


  • †† Rysiek †† lubi to

#6 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 21 lutego 2014 - 13:01

Ja próbowałem zrobić zakwas na lokalnej mące ale o ile sam chyba się udał to juz chleb nie urósł na tym a jedynie dostał włosów zielonych :(

Jak pojadę do Pl t sobie mąki przywiozę pożądnej.



#7 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 27 maja 2014 - 19:10

Piekarnia działa co drugi- trzeci dzień

Ten z dzisiaj.

Załączone pliki


  • grzegorz88 lubi to

#8 easyrider

easyrider

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 537 postów
  • MIejscowośćLegionowo

Napisano 16 lipca 2014 - 22:08

Siemacie!

A może macie jakieś doświadczenia z pieczeniem chleba w popularnych ostatnio automatach.  Mam na myśli zabranie takowego na wyjazd do norge zamiast wiezienie chleba na prawie 2 tygodnie - po takim czasie jest już i tak niejadalny. może lepszym pomysłem byłoby zabranie wypiekacza i suchego wsadu do niego? nie musi być zdrowy byle był świeży. na 6 chłopa jakiej ma być wielkości? Może lepiej zabrać zamrożone bułki i sobie je dopiekać w piekarniku?

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to niech podpowie czy to ma sens.

pozdrówka,

easy


Zorro za dużo gada...


#9 tamMarek

tamMarek

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 84 postów
  • MIejscowośćMalbork

Napisano 17 lipca 2014 - 07:44

Witaj easyrider, kiedyś też targały mną dylematy zabrać produkt czy produkty. Już teraz nie mam tych dylematów. Jeżeli się zastanowimy to : czas pieczenia jednego chleba w maszynie to ok. 2-2,5 h, 6 chłopczyków troszkę tego zjeść musi. Nie będę już wspominał o "kanapkach na wodę". Według mnie, ale jest to moje subiektywne zdanie, lepszym rozwiązaniem jest mrożenia chleba i wypiekanie bułek. Wieczorem wyjmujesz chleb z zamrażalnika i rano jest jak "świeży" tyle tylko, że nie ciepły. A poza tym maszyny zajmują miejsce, które w takich wyprawach jest bardzo cenne. Pozdrawiam i pozostawiam Cię z dylematem-Marek.



#10 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 17 lipca 2014 - 07:46

A nie prościej kupić??



#11 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 17 lipca 2014 - 09:21

Siemacie!

A może macie jakieś doświadczenia z pieczeniem chleba w popularnych ostatnio automatach.  Mam na myśli zabranie takowego na wyjazd do norge zamiast wiezienie chleba na prawie 2 tygodnie - po takim czasie jest już i tak niejadalny. może lepszym pomysłem byłoby zabranie wypiekacza i suchego wsadu do niego? nie musi być zdrowy byle był świeży. na 6 chłopa jakiej ma być wielkości? Może lepiej zabrać zamrożone bułki i sobie je dopiekać w piekarniku?

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to niech podpowie czy to ma sens.

pozdrówka,

easy

 

Nie zawsze chleb wychodzi z automatu, ale nikt z głodu jeszcze się nie z..... na łodzi  :faja:


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#12 martynik

martynik

    Turbot

  • W Krainie Wiecznych Łowów
  • PipPipPipPip
  • 87 postów
  • MIejscowośćPuerto De La Cruz

Napisano 18 lipca 2014 - 14:29

W norkowni w remie1000 kneipbrod taki ciemnawy jadalny jeden dzien tani dobry ale jak wczesniej na drugi dzien ni huhu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych