Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bałtyckie dorsze - relacje rybaków z wypraw na dorsze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krisu

Krisu

    Śledź

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
  • MIejscowośćGorzów Wielkopolski

Napisano 03 stycznia 2015 - 11:55

Witajcie,

 

Po przeczytaniu artykułu jak poniżej nie dziwią mnie już relacje moich kolegów, którzy jeżdżą na dorsze do Kołobrzegu i wracają raczej w nie najlepszych humorach.

 

https://tvnmeteo.tvn...103268,1,0.html

 

Pozdrawiam

 

Krisu



#2 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 06 stycznia 2015 - 18:58

Witam

Telegram z Władysławowa.

Dziś popłynełem Marinero na morze, złowiłem aż jednego dorszyka, warunki extremalne, a mnie zmogło :(

Pozdrawiam

Jan



#3 czeburaszka710

czeburaszka710

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 107 postów
  • MIejscowośćBrójce

Napisano 06 stycznia 2015 - 19:58

Witajcie,

 

Po przeczytaniu artykułu jak poniżej nie dziwią mnie już relacje moich kolegów, którzy jeżdżą na dorsze do Kołobrzegu i wracają raczej w nie najlepszych humorach.

 

https://tvnmeteo.tvn...103268,1,0.html

 

Pozdrawiam

 

Krisu

Kolejny dziennikarz wnika w to na czym się nie zna  , Rybacy walczą o swoje , tak jak lekarzy o swoje i tyle . Wypracowania naukowe mówią co innego i przyczyny chudego dorsza też widzą inaczej . Jak rybacy piszą że na 100 siatek 50kg to mnie to śmieszy ( dobrze wiecie lle metrów mają te siatki ) i o dziwo niektórzy limity wyrobili bardzo szybko  . Bo dziwnym trafem pewnie tyle złowiono jak inspektora nie było do kontroli . Mają też obowiązek wszystko oddać na skup , a o dziwo w porcie z kutrów handelek aż huczy ;) . Nie żeby ich obwiniał ( nawet nie wiem co bym zrobił na ich miejscu , pewnie to samo :mellow: ) , ale te kłamstwa i biadolenie ,  kiedyś mnie urzędnik państwowy utrzymujący się miedzy innymi z moich podatków na moją odpowiedz że słabo idzie powiedział prosto w oczy :- " to zamykaj interes i idź do pracy na fabrykę " . To samo mogę tera z czystym sumieniem powtórzyć jak rybak tak cienko pier..i  , tak jak i biedne lekarzy to do łopaty :)  . A ryba w Bałtyku jest i mogę powiedzieć że na zakończenie 2014r  miałem najwięcej ładnych sztuk w jednym wypadzie za ostatnie 4lata :P . A latem tyle grubasków na raz na 15 m nigdy nie łowiłem .


Użytkownik czeburaszka710 edytował ten post 06 stycznia 2015 - 20:09


#4 Tomek88

Tomek88

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów
  • MIejscowośćGrójec

Napisano 06 stycznia 2015 - 20:11

Kolejny dziennikarz wnika w to na czym się nie zna  , Rybacy walczą o swoje , tak jak lekarzy o swoje i tyle . Wypracowania naukowe mówią co innego i przyczyny chudego dorsza też widzą inaczej . Jak rybacy piszą że na 100 siatek 50kg to mnie to śmieszy ( dobrze wiecie lle metrów mają te siatki ) i o dziwo niektórzy limity wyrobili bardzo szybko  . Bo dziwnym trafem pewnie tyle złowiono jak inspektora nie było do kontroli . Mają też obowiązek wszystko oddać na skup , a o dziwo w porcie z kutrów handelek aż huczy ;) . Nie żeby ich obwiniał , ale te kłamstwa i biadolenie ,  kiedyś mnie urzędnik państwowy utrzymujący się miedzy innymi z moich podatków na moją odpowiedz że słabo idzie powiedział prosto w oczy :- " to zamykaj interes i idź do pracy na fabrykę " . To samo mogę tera z czystym sumieniem powtórzyć jak rybak tak cienko pier..i  , tak jak i biedne lekarzy to do łopaty :)  . A ryba w Bałtyku jest i mogę powiedzieć że na zakończenie 2014r  miałem najwięcej ładnych sztuk w jednym wypadzie za ostatnie 4lata :P . A latem tyle grubasków na raz na 15 m nigdy nie łowiłem .

Rozmawiałem ostatnio na Litwie podczas obmyślania wędkarskiej taktyki z kolegą-ichtiologiem o sytuacji ryb w Bałtyku i wspomniałem o oficjalnym raporcie, który traktował o zanieczyszczeniach, które w jakiś sposób zakłócają wędrówki dorsza za ławicami ryb na, których się żywią.

Powiedział, że to ściema i sprawę "załatwiają" skandynawowie, którzy masowo odławiają białko.

 

Optymistyczna relacja. Wynika więc, że z dorszem wcale nie jest gorzej jak było kiedyś? Co z ludźmi, którzy narzekają na kiepskie wyniki wędkarskie? Nie piszę tego złośliwie, prosiłbym o ustosunkowanie, dyskusje kształcą :)



#5 Sacha

Sacha

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 452 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 08 marca 2015 - 09:01

Ja za często na dorsze w porównaniu z Wami nie jeżdżę ale zaczynałem jakoś tak trochę po roku 2000 i wtedy jeździłem częściej.

Ustka, Łeba, Darłowo na początku z prywatnej łódki to były dorsze takie do 3-4kg w ilościach większych niż obecny limit.

Później byla inauguracja "Admirała" na którą K.Plewka zaprosił ekipę z WCWI to chyba z 9-10 lat temu i ładne wyniki.

Od tamtej pory kilka razy Władek, Ustka i Łeba 3-4x w roku po 4-5 dni z bardzo przyzwoitymi wynikami i "dzień dziecka" B) w Jastarni na "Vivian" gdzie na 5 osób mieliśmy chyba 7 czy 8 dorszy +10kg B) a reszta to drobiazg od 4 do 7.

Chyba 4 lata temu zorganizowałem firmowy wyjazd chociaż Ostry uprzedzał  ze za bogato nie będzie :mellow: i miał rację. Później było coś z Górek i "Admirał" (chyba II) i za każdym razem nawet nie zbliżyłem się do wyników sprzed lat :( .

Ale mam nadzieję że w sobotę ;) .................................


  • Slodziaksos i Rapala lubią to

#6 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 08 marca 2015 - 19:45

Czasy połowy dorszy +10kg na Bałtyku minęły, może kiedyś powrócą.

Rzeczywistość jest taka że 2 kg jest fajną rybą a wszystko po nad to już trofeum.

Mam nadzieję, że sobota będzie pływalna.

Szczepek.



#7 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 08 marca 2015 - 20:15

Niestety Szczepek, czasy 10+ , a nawet 5 + nie powrócą....



#8 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 08 marca 2015 - 20:32

Niestety Tomku jestem niepoprawnym optymistą :D .



#9 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 08 marca 2015 - 20:50

Niepoprawny optymista to ok, bo zwykły optymista to jak wiemy dobrze poinformowany pesymista  ;) .



#10 Dinet

Dinet

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 371 postów
  • MIejscowośćSzczecin

Napisano 09 marca 2015 - 08:44

Może jeszcze ktoś, gdzieś jakiegoś niedobitka trafi, ale to wszystko w temacie kilkukilogramowych dorszy.

Jak dalej "mięsiarze" z rybakami będą łapać niewymiarki, to złowienie 40cm rybek będzie wydarzeniem.


Użytkownik Dinet edytował ten post 09 marca 2015 - 08:46

  • Rapala lubi to

#11 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 09 marca 2015 - 09:04

Tomek chyba odwrotnie B)

Największym problemem jest to, że ryba (dorsz) nie ma co jeść- poławiacze taniego białka sieją spustoszenie w Bałtyku.

Jeśli nie wprowadzą obostrzeń w tym zakresie to za chwilę będziemy mieli katastrofę- info potwierdzone przez wiele osób, w tym rybaków. Najlepszy byłby zakaz połowu drobnicy przez 2-3 lata.

Dorsza jest naprawdę b.dużo tylko głodny pływa i karłowacieje.


Użytkownik giaur27 edytował ten post 09 marca 2015 - 09:07


#12 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 09 marca 2015 - 10:05

No, odwrotnie, ale sens jest :D



#13 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 27 marca 2015 - 21:40

Witam

Telegram z Władysławowa.

Dziś popłynełem z Marcinem na Marinero II. Daleko i głęboko.Rączki bolą.

Pozdrawiam

Jan


  • Slodziaksos lubi to

#14 zbynio

zbynio

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 285 postów
  • MIejscowośćWłocławek

Napisano 28 marca 2015 - 06:33

Gratulację. W tym miejscu powinny być relacje rybaków z wypraw na dorsze
a wędkarzy umieszczamy w innym .
Pozdrawiam,

#15 Tomek88

Tomek88

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów
  • MIejscowośćGrójec

Napisano 28 marca 2015 - 13:45

Tomek chyba odwrotnie B)

Największym problemem jest to, że ryba (dorsz) nie ma co jeść- poławiacze taniego białka sieją spustoszenie w Bałtyku.

Jeśli nie wprowadzą obostrzeń w tym zakresie to za chwilę będziemy mieli katastrofę- info potwierdzone przez wiele osób, w tym rybaków. Najlepszy byłby zakaz połowu drobnicy przez 2-3 lata.

Dorsza jest naprawdę b.dużo tylko głodny pływa i karłowacieje.

Pisałem, że skandynawowie odławiający białko załatwiają sprawę więc mamy te same zdanie w temacie.

 

Jednak z tym bardzo dużo też bym polemizował, bo brak pokarmu ogranicza przeżywalność młodzieży i zwiększa kanibalizm.



#16 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 12 czerwca 2015 - 02:45

Witam

Korzystając z zaproszenia Marcina znowu wybrałem się do Władka aby połowić sobie w wodach Bałtyku dorszyki na Marinero II

 

Załączony plik  02.jpg   588,13 KB   14 Ilość pobrań

 

w doborowym towarzystwie pasjonatów wypraw morskich wraz z organizatorem tego zamieszania Marcinem.

 

Załączony plik  vlcsnap-1.jpg   82,61 KB   16 Ilość pobrań

 

Za sterem Grześiek,

 

Załączony plik  vlcsnap-00002.jpg   367,47 KB   11 Ilość pobrań

 

który dowodził tą wyborową grupą. W gronie naszym mieliśmy Marka Szymańskiego z Wędkarskiego Świata,

 

Załączony plik  DSCF8925.jpg   683,27 KB   17 Ilość pobrań

 

i zaszczycił nas także swoją osobą Cpt. Lego.

 

Załączony plik  vlcsnap-4.jpg   92,7 KB   12 Ilość pobrań

 

Towarzystwo wyborowe, obecne na czas więc o 6 30 wypływamy z portu. Morze wyboiste nie pozwala szybko płynąc więc Grześ pół naprzód abyśmy za wysoko nie skakali na falach i żeby nasze wnętrzności zbytnio nie ucierpiały. W miarę oddalania się od portu morze łagodnieje i każdy miał coś do opowiedzenia więc czas szybko zleciał i nim się obejrzeliśmy byliśmy na pierwszym łowisku. Trochę połowiliśmy ale nic godnego uwagi więc przelot na drugie łowisko a tu czekały na nas dorszyki chętne do współpracy. Grześ wiedział gdzie płynąć aby zaczęły nas rączki boleć od wyciągania i kije się  wyginały,

 

Załączony plik  DSCF8886.jpg   553,02 KB   12 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8892.jpg   523,28 KB   8 Ilość pobrań

 

a że co nie którym nie chciało wyciągać się pojedynczych więc dublety i tryplety nie były rzadkością,

 

Załączony plik  DSCF8880.jpg   574,26 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8891.jpg   608,14 KB   9 Ilość pobrań

 

nawet całkiem przyzwoitych rozmiarów.

 

Załączony plik  DSCF8899.jpg   644,67 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8895.jpg   559,54 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8905.jpg   570,24 KB   6 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8879.jpg   539,18 KB   7 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8888.jpg   562,06 KB   6 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8916.jpg   550,79 KB   6 Ilość pobrań

Załączony plik  vlcsna11.jpg   99,7 KB   5 Ilość pobrań Załączony plik  vlcsnap04.jpg   73,53 KB   5 Ilość pobrań

 

Głównodowodzącego Grzesia wymiar łowionych dorszyków jednak nie zadawalał a i prezes miał markotną minę

 

Załączony plik  DSCF8877.jpg   532,85 KB   11 Ilość pobrań

 

więc uradzili że trzeba znaleźć większe sztuki więc gaz do dechy i jazda na następne łowisko.

Łódź postawiona do pionu zasuwała do przodu,

 

Załączony plik  DSCF8873.jpg   150,7 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8872.jpg   111,75 KB   6 Ilość pobrań

 

więc raz dwa byliśmy na następnym łowisku.

No i Grześ wywąchał dorszyki słusznych rozmiarów na głębokości dorszowej.

 

Załączony plik  DSCF8883.jpg   604,36 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8897.jpg   585,39 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8934.jpg   648,64 KB   8 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8890.jpg   558,16 KB   5 Ilość pobrań

Załączony plik  vlcsnap07.jpg   90,53 KB   7 Ilość pobrań Załączony plik  vlcsnap-000030.jpg   90,92 KB   5 Ilość pobrań

 

Oj połowiliśmy sobie, połowiliśmy takie w przedziale 2 - 3 kilo.

Grześ widząc że jeszcze wykrzeszemy trochę sił z siebie zafundował nam dwa wraki.

Tu już kije gięły się do oporu, było co wyciągać a brały każdemu i każdy ładne rybki wyciągnął.

 

Załączony plik  1.JPG   92,24 KB   10 Ilość pobrań Załączony plik  vlcsnap-000060.jpg   99,41 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8945.jpg   505,61 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8923.jpg   558,97 KB   11 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8927.jpg   624,84 KB   11 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8938.jpg   632,64 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8932.jpg   539,56 KB   4 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8939.jpg   631,84 KB   9 Ilość pobrań

Załączony plik  DSCF8936.jpg   572,66 KB   9 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8928.jpg   648,29 KB   9 Ilość pobrań

 

Wspomnę jeszcze o przywieszkach która jak zwykle się sprawdziły, zresztą nie tylko mi bo i M.Szymański na nie dorszyki wyciągał.

 

Załączony plik  DSCF8874.jpg   515,06 KB   14 Ilość pobrań Załączony plik  DSCF8888.jpg   562,06 KB   14 Ilość pobrań

Załączony plik  vlcsnap-000040.jpg   88,98 KB   11 Ilość pobrań

 

A piszę w podziękowaniu koledze Okoniohel za dobry pomysł i wykonawstwo.

Padnięty był chyba każdy co widać było przy powrocie. Wyładunek całego majdanu przy drabince aby było bliżej do samochodu. Wspomnę jeszcze że podwozie lodówki kolegi nie wytrzymało od ciężaru  :angry:  i trzeba było użyczyć pogotowie techniczne w postaci wózka emeryta aby za transportować jego ciężko wypracowany połów :lol: :lol: :lol:

Marcin i Grześ należą się wam wielkie słowa uznania za trud i frajdę jaka nam zrobiliście. Choć zawsze połowiłem na Marinero ale tak padnięty jeszcze nie byłem. :1_miejsce:

 

Pozdrawiam

Jan


Użytkownik okno edytował ten post 12 czerwca 2015 - 02:46


#17 okonhel

okonhel

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 346 postów
  • MIejscowośćJuż nie Hel

Napisano 12 czerwca 2015 - 08:14

Fajnie Janek że przywieszki znów się sprawdziły. Jak się będą kończyć to daj znać, telefon masz. Pozdrawiam.



#18 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 114 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 12 czerwca 2015 - 08:17

Witam

I coś jeszcze

 

https://youtu.be/eQMYhKHsnzs

 

Pozdrawiam

Jan


Użytkownik okno edytował ten post 12 czerwca 2015 - 08:18

  • Slodziaksos, giaur27 i Rapala lubią to

#19 giaur27

giaur27

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 926 postów
  • MIejscowośćŁódź

Napisano 12 czerwca 2015 - 08:49

Fajny rejsik- grande gratulacjone dla łowców !  :)



#20 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 12 czerwca 2015 - 15:02

Gratuluję piękne rybki.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych