Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zmiana regulaminu PZW dotyczący dzieci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 witkoll

witkoll

    Szprot

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów
  • MIejscowośćIława Mazury

Napisano 28 grudnia 2014 - 22:28

Witam zainteresowanych.

Myślę nad napisaniem petycji do Ministerstwa w celu wymuszenia zmiany w przepisach dotyczących  połowu ryb razem z dziećmi.Skoro niemogą mieć karty wędkarskiej przez co niemogą nabyć legalnie zezwolenia łowiąc z dwójką dzieci jest problem jeżeli oni będą łowić ryby każdy na jedną wędkę to już łowią z mojego limitu co jest moim zdaniem ograniczeniem praw dziecka ja osobiście mam trujkę dzieci 10L syn 7L syn i 5L córeczka wiadomo jej wyrzucę wędkę typu bat 3metrowy i się tylko bawi starsi już próbują coś złapać też na baty odpowiednio większe 4m i 5m .

 żebym ja mógł swobdnie siedzieć nad wodą niemogę już łowić nawet na jedną wędkę ponieważ będzie to niezgodne z regulaminem albo mogę róbować i liczyć na wyrozumiałość strażników .

Myślę że warto było by to uregulować żeby swobodnie można było z dzieciakami bez stresowo łowić ryby albo zezwolenia do 14roku życia za jakąś symboliczną opłatą albo żeby byli zwolnieni z obowiązku tego np pod warunkiem łowienia na wędkę typu bat do 6m jeżeli da się w danym miejscu łowić lub jakaś krótka z kołowrotkiem na lekki zestaw do 10g.

Co o tym myślicie proszę o opinie.

miałem raz kontrolę gdy łowiłemz dzieckiem z brzegu i było dalek bardzo płytko miał teleskop 3,6metra i spławik 4 gramy strażnikowi się to niebardzo spodobało ale jakoś udało się bez mandatu , więc coś by trzeba było z tym zrobić .



#2 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 28 grudnia 2014 - 23:09

Cześć,

spytaj w kole o uczestnika, mojemu synowi w tym roku wrobiłem kartę wędkarską kosz chyba 68 pln. W czasie kiedy to robiłem młody miał 10 lat. Mieliśmy też kontrolę SSR i nikt się nie czepił.

Pozdrawiam Andrzej



#3 witkoll

witkoll

    Szprot

  • Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów
  • MIejscowośćIława Mazury

Napisano 30 grudnia 2014 - 16:46

Witam .

Jeżeli chodzi o samo PZW to się tak nieraz udaje słyszałem o tym ale u mnie jest prywatny niestety dzierżawca i tylko kasa się liczy za mandaty lub zezwolenia a zezwolenia nie sprzedadzą bo nie mogą  w świetle prawa .

Rozmawiałem kiedyś z komendantem PSR i jak powiedział raczej się nikt nie będzie czepiał , ale rozmowa była że dzieciaki mają wędki 3m baty ale dla starszego to już za mało 3m bat i co robić widzę jedną opcję zmienić prawo.



#4 Słowik

Słowik

    Łosoś

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPip
  • 242 postów
  • MIejscowośćOleśnica

Napisano 04 stycznia 2015 - 20:05

Cześć,

spytaj w kole o uczestnika, mojemu synowi w tym roku wrobiłem kartę wędkarską

Robiłeś chyba legitymację?

Mój syn ma skończone 8lat,i ma wyrobioną legitymację wędkarską.Łowi w swoim limicie na dwie wędki i nie było żadnego problemu z jej wyrobieniem ;)

Też zawsze miałem problem jadąc na ryby,bo chciał łowić na dwie wędki,teraz mam święty spokój.



#5 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 116 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 10 stycznia 2015 - 09:06

Miłego czytania bzdur, które wymyślili nasi "mądrzy inaczej"
Całość nowej, "wspaniałej" ustawy w linku poniżej.

orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2919_u.htm



#6 Tleilax

Tleilax

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 623 postów
  • MIejscowośćMazowsze

Napisano 10 stycznia 2015 - 10:38

A znalazł by sie kotoś kto przetłumaczy to na zwykły język :D

Czy nowelizacja przepisów w istotny sposób wpłynie na nasze hobby? 



#7 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 10 stycznia 2015 - 11:04

Mógłbyś Okno doprecyzować, co jest bzdurą i co nas, wędkarzy dotyczy najbardziej. Które artykuły? Bo naliczyłem ich 144. Czy to tak "dla zasady" wszystko jest bzdurą :) ?

Pytam gdyż nie chce mi się czytac, wolałbym streszczenie (zazwyczaj, gdy wejdzie jakas ustawa, nowelizacja, poprawki itp. robi to prawnik).



#8 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 116 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 10 stycznia 2015 - 19:37

Art 134 i 139

Jeśli chodzi o nasze małe łodzie to sprawa wygląda tak:
Łódź służącą nam do wędkowania (wg terminologii ustawowej – sprzęt pływający lub statek) można zarejestrować na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym (w starostwie) lub przepisów ustawy o żegludze śródlądowej (w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego – dalej: PZMiNW). Różnica pomiędzy tymi rejestrami sprowadza się do tego, że na podstawie ustawy o żegludze śródlądowej można zarejestrować każdą łódkę, a na podstawie przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym tylko niektóre. Stosownie bowiem do art. 18 ust. 2 ustawy o żegludze śródlądowej – statek polski, używany wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji, z wyjątkiem jednostek napędzanych wyłącznie siłą ludzkich mięśni, o długości kadłuba powyżej 12 m lub o napędzie mechanicznym o mocy silników większej niż 15 kW podlega obowiązkowi wpisu do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych. Statki zwolnione z obowiązku wpisu do rejestru mogą być do niego wpisane na wniosek właściciela.

Z zacytowanego przepisu wynika, że jeśli nasza łódka:

– nie jest napędzana wyłącznie siłą mięśni,

– ma długość kadłuba przekraczającą 12 m lub

– jest wyposażona w napęd mechaniczny o mocy silników większej niż 15 kW, musi zostać wpisana do rejestru statków używanych wyłącznie do celów sportowych lub rekreacyjnych. Z omawianego przepisu wynika też, że w ww. rejestrze, jeśli mamy taką wolę, możemy zarejestrować łódkę, która takiej rejestracji nie wymaga, a więc np. napędzaną wyłącznie siłą mięśni lub z napędem mechanicznym 10 kW i o długości 3 m.
Tryb rejestracji takich statków oraz wzory ksiąg rejestrowych i dokumentów rejestracyjnych reguluje rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 2013 r. w sprawie trybu rejestracji statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji.

Zacznijmy od tego, że – zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o żegludze śródlądowej – wpis do rejestru następuje na podstawie pisemnego wniosku. Do złożenia wniosku o wpis statku do rejestru jest obowiązany armator niezwłocznie po wybudowaniu lub nabyciu statku w kraju albo po przybyciu statku do kraju w przypadku nabycia go za granicą. Warto tu zwrócić uwagę na słowo „niezwłocznie”. Ustawodawca nie precyzuje tego pojęcia, zaś PZMiNW żąda dochowania terminu 30-dniowego.

Tak, że jeśli nasza łódź ma mniej niż 12m długości i napęd mniejszy niż 15KW ( 20 KM ) NIE MUSIMY REJESTROWAĆ JAKO STATEK. Wystarczy rejestracja w Starostwie.

 

Ustawa jest już podpisana przez Senat teraz czeka na podpis Prezydenta i po 14 dniach od tego, wchodzi w życie.

 

Modlić trzeba się teraz tylko o rozporządzenie regulujące nazwę "inne niż statek urządzenie pływające" , ponieważ wszystko co pływa na wodach morski nosi szerokie pojęcie statku.

 

Rybołówstwo rekreacyjne

Art. 90. 1. Wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego na obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej może być prowadzone na podstawie:

1)        pozwolenia na wykonywanie rybołówstwa rekreacyjnego wydanego dla:

a)       organizatora zawodów sportowych na prowadzenie połowów z brzegu lub ze statku albo

B)       armatora statku na prowadzenie połowów z jego statku;

2)        dowodu uiszczonej opłaty – w przypadku osób fizycznych niebędących podmiotami, o których mowa w pkt 1 – na prowadzenie połowów z brzegu lub z innych niż statek urządzeń pływających.

 

Art. 95. 1. Minister właściwy do spraw rybołówstwa określi, w drodze rozporządzenia:

1)        wymiary i okresy ochronne organizmów morskich dla wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;

2)        szczegółowy sposób i warunki wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;

3)        wysokość opłaty, o której mowa w art. 90 ust. 1 pkt 2.

2. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, uwzględnia się odpowiednio:

1)        konieczność zapewnienia ochrony żywych zasobów morza oraz bezpieczeństwa i porządku podczas wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego;

2)        okres, na jaki dana osoba fizyczna uzyskuje uprawnienie do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego, przy czym wysokość opłaty nie może przekroczyć odpowiednio:

a)       1/100 wysokości wynagrodzenia – w przypadku tygodniowego okresu połowów,

B)       1/50 wysokości wynagrodzenia – w przypadku miesięcznego okresu połowów,

c)       1/20 wysokości wynagrodzenia – w przypadku 12-miesięcznego okresu połowów. (z 49 na 180 zł)


Użytkownik okno edytował ten post 10 stycznia 2015 - 20:17


#9 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 10 stycznia 2015 - 19:49

Czyli zacytowałeś info od jakiegoś prawnika  ;)



#10 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 116 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 10 stycznia 2015 - 19:55

Nie jest to takie proste bo wszystko co pływa po morzu jest uważane jako statek. Trzeba wykupić jak najszybciej armatorskie na starych jeszcze zasadach.



#11 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 10 stycznia 2015 - 19:57

Sory, ale nie rozumiem, o "co cho"  :)



#12 okno

okno

    Dorsz

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPip
  • 116 postów
  • MIejscowośćGdańsk

Napisano 10 stycznia 2015 - 20:34

Cytat
 
Ciąg dalszy spraw ważnych

Zobaczcie jakie uwagi wniosło nasze "kochane" PZW do nowej Ustawy o Rybołówstwie Morskim.

legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/241200/241...6/dokument129616.pdf

Na uwagę zasługuje domaganie się przez Komisję Morską PZW wpisywania wszędzie o " wiodącej roli partii" i chęć położenia łapy na morskie zasoby wędkarskie.
Ja nie wiedziałem, że karta wędkarska jest taka ważna... To ja muszę iść i kredyt na nią wziąć... wink.png
Ludzie im uciekają na łowiska bardziej zasobne, a nie "papierowo zarybiane" to trzeba zrobić im pod górę.
Żeby nie było. Wnioskują o to, by dowód wpłaty był ważnym dokumentem upoważniającym do łowienia w wodach morskich, ale za chwilę kop w jaja...
Wniosek o połów ryb łososiowatych wyłącznie na jedną wędkę i zakaz połowów metodą jigową (w pionie).
Żegnaj trollingu, żegnajcie trocie z małych łódek, łososie i dorsze łowione głównie w pionie.
To jednak, jak dowiedziałem się przed chwilą, nie przeszło! Przynajmniej, nie na tą chwilę ale będą jeszcze wprowadzane rozporządzenia.

Zobaczcie kto jest przewodniczącym tej komisji... Sam nasz Pan Prezes.
Brawo, brawo... Działanie w myśl zasady "By Związek rósł w siłę a nam się żyło dostatnio".
Myślę, że skutek będzie odwrotny. Im wcale nie chodzi o dobro wędkarzy!
Żaden z kol. BETONÓW nie myśli, jakie straty takie decyzje powodują dla rozwoju regionu, dla turystyki, gastronomii i handlu.

Ciekawostką jest to, że ustawodawca wcale nie liczył się z głosem Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego, które domagało się normalizacji stawki dla armatorów prowadzących rekreacyjne połowy ze swoich jednostek.
Teraz opłata jest wielokrotnie wyższa niż dla armatora rybackiego.

legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/241200/241...6/dokument129593.pdf

Wg moich informacji, Senat już zatwierdził tą bzdurę sad.png


#13 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 011 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 10 stycznia 2015 - 22:02

A co to za shit, te Stowarzyszenie Morskie? Kto o tym słyszał? Kto wybrał prezesa? Sikam na takie organizacje :) Dziękuję za uwagę.


Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#14 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 726 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 10 stycznia 2015 - 22:06

Limity by zmienili na realne, lub znieśli jak w Europie. A tu po POLSKU skok na kasę.


Użytkownik Szczepek edytował ten post 10 stycznia 2015 - 22:07





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych