Skocz do zawartości


Zdjęcie

Plecionka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dinet

Dinet

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 371 postów
  • MIejscowośćSzczecin

Napisano 29 października 2014 - 15:05

Prze wszystkie lata używałem na Bałtyku plecionkę Spiderwire Ultracast 0,17mm. Jaki mam kupić rozmiar PowerPro Super 8 Slick Hi-Vis 0,15, czy 0,19, aby była o podobnych właściwościach?

 



#2 cudak

cudak

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów
  • MIejscowośćwoodstock

Napisano 29 października 2014 - 19:11

Dlaczego chcesz zmienić, skoro przez lata używałeś ? Problemy z zakupem ? Czy coś innego ?



#3 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 31 października 2014 - 22:25

Ile plecionek tyle opinnii, ja używam Daiwy i czerwonego Pajączka z jednej i z drugiej jetem zadowolony. Daiwa 0,16 Spiderwire 0,10.



#4 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 01 listopada 2014 - 11:31

PP zakupione w USA podaje dane w LB Test. Właśnie trzymam w ręku 10 LB (nieotwarte). Właśnie takiej używam na trocie z brzegu, miałem ją też na lżejszym zestawie dorszowym (niestety zmienił właściciela :angry: ). 10 LB to jakieś 0.15 i moim zdaniem na bałtyckie potwory spokojnie wystarczy. 

Ta PP 8 slick "organoleptycznie" wydaje się cieńsza i delikatniejsza od Pająka, więc jak chcesz spać spokojnie to działkę mocniejsza. Ta jednak na trotki może być zbyt gruba.



#5 Dinet

Dinet

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 371 postów
  • MIejscowośćSzczecin

Napisano 03 listopada 2014 - 11:26

czyli trzeba nawinąć 10lb

ciekawe czy 10lb z USA, to jest 0,15 z EU? 



#6 Dinet

Dinet

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 371 postów
  • MIejscowośćSzczecin

Napisano 03 listopada 2014 - 12:32

jak zwykle ten sam numer - w USA plecionkę PP 0,15 opisują jako 10lb, czyli 5kg, a u nas jako 10kg



#7 cudak

cudak

    Sardynka

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 28 postów
  • MIejscowośćwoodstock

Napisano 05 listopada 2014 - 00:49

jak zwykle ten sam numer - w USA plecionkę PP 0,15 opisują jako 10lb, czyli 5kg, a u nas jako 10kg

 

Dokładnie, spotkałem się już z tym kilka razy (innych producentów). Normalnie ręce opadają, ale czego się nie robi dla ...


Użytkownik cudak edytował ten post 05 listopada 2014 - 00:49


#8 Tomek88

Tomek88

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów
  • MIejscowośćGrójec

Napisano 05 listopada 2014 - 12:01

Plecionka nie ma średnicy tylko moc i trzeba to przyjąć jako pewnik a już mówię dlaczego. Otóż ludzki włos ma średnio pomiędzy 0,05 a 0,07mm i jak to się ma do naszych plecionek? Ano tak, że oznaczenia 0,17 czy 0,22 opisujące plecionki w euro to tylko symbol a nie faktyczna grubość i wiedzą o tym deweloperzy jednak cóż mają zrobić jeśli europa jest przyzwyczajona do metrycznego systemu opisującego grubość i moc. To jest też najprostsza droga do wszelakich machlojek marketingowych i wymyślania magicznych właściwości nowo wypuszczonej na rynek pletki. Też kiedyś posługiwałem się grubościami jednak udało się wejść na właściwą drogę i każdego kto jest maniakiem sprzętowym tak jak ja lub świadomym klientem prędzej czy później to czeka.

Jak zmierzyć plecionkę? Super dokładna suwmiarka? Nic z tych rzeczy, plecionka jest linką w skali mikro i grubość jaka wyjdzie jest umownym założeniem jak bardzo ściśnie się ten sznurek, pozostają jeszcze mikroskopy elektronowe jednak to rodzi dodatkowe koszty a i tak można dyskutować z kontrolą jakości zachowaną przez produkujące firmy przy tych pomiarach, zresztą sami odpowiedzmy sobie ile firm to stosuje i czy w ogóle? ;)

 

Odpowiadając na pytanie autora symbol spiderwire 0,17

Tutaj tabelka dotycząca spiderwire stealth, uczciwy dystrybutor zdradził tajemnicę:

 

Mis. 0,12 - carico kg.   7,1   6lb
Mis. 0.14 - carico kg. 10,2   8lb
Mis. 0,17 - carico kg. 16,5 10lb
Mis. 0,20 - carico kg. 18,1 15lb
Mis. 0,25 - carico kg. 22,9 20lb
 
Od siebie jeszcze mogę dodać, że ze spiderwire przesiadłem się na penn international i więcej nie szukam. To pletka przystosowana konstrukcją do morskich połowów zabezpieczona przed słoną wodą, piekielnie mocna względem grubości i znosząca dobrze zużycie.

Użytkownik Tomek88 edytował ten post 05 listopada 2014 - 12:07

  • Slodziaksos, Rapala i Tleilax lubią to

#9 Slodziaksos

Slodziaksos

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 552 postów
  • MIejscowośćDal w pobliżu Oslo

Napisano 05 listopada 2014 - 18:26

Potwierdzam t co piszesz.

Jak teraz ktoś mówi że ma pletkę  0.30 czy jakąs taką  to się pytam a ile to jest na funty czy na kilogramy bo za nic nie mogę sbie tego wyobrazić.


  • Rapala lubi to

#10 Dinet

Dinet

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 371 postów
  • MIejscowośćSzczecin

Napisano 05 listopada 2014 - 18:38

jeszcze trzeba ustalić czy podane kg są z przelicznika EU czy USA



#11 Cpt. Lego

Cpt. Lego

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 010 postów
  • MIejscowośćKwidzyn

Napisano 05 listopada 2014 - 20:28

Tomek 88, coś niebardzo sprawa wyglada z kilogramami i lb. Bo jak może coś mieć obciążenie 10,2kg i 8lb (8lb, to ~ 3,63kg)

Srednice to przybliżenie umowne, ale niektórzy uparcie chcą wiedzieć ile. A trzeba wiedzieć, że splot, a nawet kolor ma duże znaczenie w wizualnym uznaniu, ze ta jest grubsza, a ta cieńsza. 

Określenie linki za pomocą mocy jest najlepsze. Przy czym są niestety dwa okreslenia mocy: amerykanskie, czy może anglosaskie - choć tu pewności nie mam - tzw moc na węźle, ale też nieokreślone jakim węźle. No i moc liniowa na zerwanie przyjeta w EU.


Użytkownik Cpt. Lego edytował ten post 05 listopada 2014 - 20:28

Son of Vikings

gallery_9_133_133259.jpg


#12 Tomek88

Tomek88

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów
  • MIejscowośćGrójec

Napisano 06 listopada 2014 - 20:12

Już tłumaczę. W podanej przeze mnie tabelce w rekordzie(wierszu) podana grubość, moc w kg oraz w funtach tej samej linki. Jest to po prostu zestawienie (grubość i moc kg) podawana na euro oraz (moc lb) podawana na usa  :)

Podzielić to należy systemem imperialnym czyli stopy, cale, funty oraz metrycznym czyli metry, centymetry, kilogramy. Jednak to tylko jedna strona medalu, bo drugą jest to, że w dystrybucji defacto tej samej linki na euro jest opisana parametrami mocy oraz grubości co z definicji jest najprostszą drogą do machlojek a na USA opisuje się tylko moc w funtach co nie daje przestrzeni przekrętom w parametrach plecionki, bo i po co komu by było zaniżać lub zawyżać moc jeśli można to skorygować grubością na etapie produkcyjnym i tego nikt nie porówna.

Śmiem twierdzić, że w znanej z rynku USA agresywnej reklamie jakby oprócz mocy podawano średnicę to zrobiłby się gorszy mętlik jak u nas, ale to już dalej posunięta dywagacja :)



#13 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 07 stycznia 2015 - 19:35

Cześć. 

Ponownie odgrzewam kotleta.

Czy ktoś z szanownych kolegów testował plecionkę tej firmy.

https://rapa-sklep.p...9-3lb-150m.html



#14 Tomek88

Tomek88

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 58 postów
  • MIejscowośćGrójec

Napisano 07 stycznia 2015 - 20:00

Ja w sumie z cienkich duela stosowałem, ale varivasem łowią koledzy i sobie chwalą. Jedna z najlepszych marek plecionek, za to pieniądze warto, chyba sam się skusze :)



#15 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 07 stycznia 2015 - 20:10

Dzięki to sobie kupię.



#16 Tleilax

Tleilax

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 623 postów
  • MIejscowośćMazowsze

Napisano 07 stycznia 2015 - 20:37

Andrzejku jeżeli bedziesz kupował to weź mi też jedną szpulkę, potestuję.



#17 kaz

kaz

    Administrator

  • Administrators
  • 603 postów
  • MIejscowośćKielce

Napisano 14 lutego 2017 - 19:31

Wynalazłem takie cuś https://jmcadventure...lki-i-plecionki macie jakies doświadczenia z tą oto plecionką ?? Pewnie chińska jakaś ?



#18 morrum

morrum

    Turbot

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 69 postów
  • MIejscowośćInowrocław

Napisano 15 lutego 2017 - 16:07

A ja z takim pytankiem. Jeżdżę w sumie sporadycznie i tylko na Bałtyk, mam dwa zestawy (Mikado SCR Medium pilk 270 100-180/Okuma Salina SA55 / pletka Daiwa j-Braid x8 0,18 - 12 kg multikolor [na morzu lubię wędkować z tęczówką i wiedzieć ile jeszcze muszę się nakręcić ;) ] - do "normalnego" łowienia w płytszych rejonach i Dragon Boatmaster Pilk 200 100-250 z analogicznym kręciołem 760 i takąż samą plecionką jak wyżej (na drugiej szpuli mam grubszy sznurek), z myślą o Władku -  w kwietniu mam zaklepany termin na Marinero chociażby ) i pojawia się pytanie, czy do lżejszego z wymienionych zestawów plecionka PowerPro Super 8 slick 0,15 (10lbs/5kg) - tak jest opisana - styknie czy jednak będzie za cienka?
Chciałbym przyspieszyć opadanie przynęty do dna bez zwiększania masy pilkera a jednocześnie nie bać się, że go odstrzelę na Bornholm jak coś przy rzucie nie tak pójdzie.


Użytkownik morrum edytował ten post 15 lutego 2017 - 16:09


#19 Tom_S

Tom_S

    Halibut

  • Moderator
  • 1 217 postów
  • MIejscowośćPiła

Napisano 15 lutego 2017 - 16:33

Styknie :) .

Tylko pamiętaj, ze na Bornholmskich łowiskach jest dość głęboko...



#20 Szczepek

Szczepek

    Halibut

  • Użytkownik
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 725 postów
  • MIejscowośćWarszawa

Napisano 15 lutego 2017 - 19:46

Styknie styknie 250m to minimum.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych