Skocz do zawartości


Najbardziej lubiana zawartość


#12659 Wyprawa na wyspę gejzerów. Islandia 2016.

Napisane przez longin w 12 września 2016 - 16:53

                                                                           Islandia.

 

Islandia! Terra incognita – Ziemia nieznana dla większości Polaków. Wędkarsko „biała plama.” Choć w ostatnich czasach ulega  to zmianom. W chwili obecnej Polacy są drugą grupą narodowościową w Islandii, po rdzennych Islandczykach. Wyspę zamieszkuje  ok. 300.000 tyś mieszkańców. Znaczną ich część stanowią Polacy. :)

                Islandia należy do najpóźniej zasiedlonych obszarów Europy. Pierwsi osadnicy pojawili się w 874. Byli to norwescy wikingowie, oraz celtyccy  osadnicy. Nie wyklucza się, że brali w tym udział również Słowianie! Być może dlatego, niektórych z nas ciągnie do Islandii.

               Fauna i flora na Islandii jest dość uboga. Nie ma dużych drapieżników, gadów ani płazów. Nie wielka ilość ptaków drapieżnych. Kilkanaście gatunków ptaków morskich. W wodach śródlądowych pstrągi, a w rzekach wpadających do oceanu łososie. Za to Ocean wynagradza to ubóstwo, ilością i wielkością ryb.  Przyroda – prawie nie ma lasów. Wycięte przez osadników na budowę domów i łodzi. Trochę trawy i porostów. Mchy. Tym żywią się tutejsze owce. Tak, że słowa Darka w rozmowie telefonicznej z żoną, że nawet mamy laski – które to słowo, zmroziło żonę, dotyczyło kilku rachitycznych drzewek udających las. A nie przysłowiowych „lasek”! :) ;)

               Ale od początku. Od jakiegoś czasu chodziła mi po głowie myśl, aby powędkować w wodach okalających Islandię. Nie miałem jednak pomysłu jak to wcielić w życie. W połowie ubiegłego roku zadzwonił do mnie Darek (easyrider) z pytaniem: jedziesz do Islandii!!! Jest okazja, dwa tygodnie. Samolotem. Na zachodzie Islandii. Gonitwa myśli. Pewnie, że tak. Jadę! Muszę jakoś przekonać żonę. Bo po pod koniec maja, mam zaklepany wyjazd na Nordkapp! Uff! Jakoś się udało przekonywanie. Bardzo szybko wykrystalizowała się szóstka chętnych. Zaczynam zbierać informacje na temat Islandii, warunków tam panujących i sposobach  łowienia ryb. Ocean, a właściwie Morze Grenlandzkie. Cieśnina Duńska oddzielająca Islandię od Grenlandii. Silne pływy. Wszystko inne od znanych mi wód norweskich. Inne od Nordkappu, choć krajobrazowo można się dopatrzyć jakowyś podobieństw.   :)

islandia.jpgislandia.jpgTrochę podobieństwa do Nordkappu można się dopatrzyć!

                Odliczamy dni do wyjazdu. Na początku jest ich ponad trzysta. Czas jednak szybko płynie. Nadchodzi pora wyjazdu. Umawiamy się wszyscy u Darka. A od niego jedziemy na Okęcie. Start o godzinie 21.00. Po czterech godzinach lotu lądujemy w Reykjaviku. W środku nocy. O 2-giej naszego czasu. A, że jest dwie godziny różnicy, to w Islandii jest 24.00. Odbieramy bagaże, najważniejsze tuby z wędkami. Na szczęście wszystko dociera z nami. Bagaże jadą do celu naszego pobytu miejscowości Sudureyri. A my do hotelu Viking w Reykjaviku. Rano z podręcznym bagażem meldujemy się na lotnisku krajowym Reykiaviku i po krótkim 45 min locie lądujemy w Isafjordul. A  stąd ma kołach do odległej o kilkanaście kilometrów naszej bazy w Sudureyri. Wita nas Islandczyk – Robert. Prowadzi do domku, po czym do portu. Pokazuje łódź i objaśnia co i jak. Na mapie pokazuje najlepsze rewiry wędkarskie. Łodzie przypominają nie co te, ze Skarsvag. Jednak te z Nordkappu, jakby lepiej przemyślane pod potrzeby wędkujących. Brakuje kilku drobnych, ułatwiających życie rzeczy. Ale nic to!

32058205_200.0.jpg32058203_200.0.jpgTa z nr. 10 - nasza!

                 Kilka godzin oczekiwania, w końcu  docierają bagaże i tuby z wędkami. Uzbrajamy sprzęt i hajda na wodę. Tym bardziej, że pogoda sprzyja. A wszyscy najbardziej obawialiśmy się pogody, która jest tu jeszcze bardziej nieprzewidywalna niż w Norwegii. Zdarzają się bardzo silne wiatry i co za tym idzie duża i niebezpieczna fala. Przed czym bardzo oszczegał Robert.

Na łodziach dwa dość duże pojemniki, wypełnione w 1/3 lodem. Wypływamy.

32058251_200.0.jpg32058249_200.0.jpg32058247_200.0.jpg

                Po godzinnym rejsie docieramy do oznaczonego łowiska głębokość od 60 do 100 metrów.  Pierwszy zjazd pilkerów i gum w stronę dna. Po chwili wszyscy mocujemy się z dorszami w granicach 10 -15 kg. Pierwsze ryby na pokładzie! Kolejne opuszczenie pilkerów. I tu zaczynają się schody! Wszyscy stękamy, naprężamy mięśnie, próbując przełamać opór złowionych ryb. Każda wyholowana ryba ma dobrze powyżej 10-ciu kilo! Kilka zbliża się do magicznej granicy dwudziestu kilogramów!. Czegoś takiego jak do tej pory nie doświadczyłem. Co chwilę któryś z nas wypowiada nie bardzo cenzuralne słowa, mocując się z rybą. Bolą ręce i plecy. Xzogi przechodzą na prawdę poważny test. Po jakiś dwu godzinach mamy wszyscy dość. Postanawiamy, co było do tej pory nie do pomyślenia, spłynąć z łowiska i poszukać nie co mniejszych ryb!!! Oba pojemniki na ryby szybko się wypełniły, a my bardzo zmęczeni i zadowoleni. Płyniemy do domu, na zasłużony odpoczynek.

Jesteśmy podekscytowani rozmiarami i ilością dużych ryb. Jeżeli tak ma wyglądać każdy połów, to czeka nas olbrzymia harówka! Zobaczymy. Wszystko przed nami.

 

32058145_200.0.jpg32058143_200.0.jpg32058265_200.0.jpg32058207_200.0.jpg

                Jeszcze w kraju nawiązujemy kontakt z kolegą portalowym Dawidem (Audite). Czekamy na niego z dużą ciekawością. Okazuje się być bardzo sympatycznym i niezmiernie pomocnym kolegą na tym odludziu. Dzięki niemu nie mamy problemu z zaopatrzeniem. Do najbliższego sklepu jest kilkanaście kilometrów, a nie dysponujemy samochodem. Zdani bylibyśmy na komunikację autobusową. A to komplikowało by wypłynięcia na ryby. Bo ktoś musiałby jechać do sklepu. Tylko kto? Trzeba by chyba losować. Na szczęście jest Dawid. Umawiamy się na „wieczorek zapoznawczy”! Przyjeżdża wraz z niezmiernie sympatyczną żoną Agnieszką, przepyszną zupą rybną i przenośną wędzarką. Ma również kilka kawałków gotowego do wędzenia halibuta. Relacja z tego spotkania jest w wątku Islandia na poważnie. Wędzarka bardzo się przydała. Właściwie co dziennie wędziliśmy kilka tuszek dorszy, które to urozmaicały nasz jadłospis. Bo mogliśmy nie tylko smażyć dorsze, czy robić niezwykle smakowite zapiekanki w wydaniu Mariusza czy Darka.

Codzienne rejsy na ryby kończyły się zazwyczaj kilkugodzinnym zmaganiem się, z dużymi dorszami Czasem przyłowem były karmazyny, zębacze i nie wielkie czarniaki. Niestety nie mieliśmy okazji zmierzyć się z królem tutejszych wód halibutem. Ale tak naprawdę nie bardzo go szukaliśmy z dwu powodów. Nie bardzo wiadomo było gdzie go znaleźć, a po drugie wystarczająco mocno w kość dawały tutejsze dorsze. I nikt, za bardzo nie miał ochoty na kolejne przeciąganie liny. Nie bardzo pomocny w tej sprawie był również Islandczyk - Robert. Nie chciał, albo nie mógł wskazać dobrej miejscówki halibutowej. Co w sumie nie bardzo przeszkadzało, bo wynagradzały to dorsze, zarówno swoją wielkością jak i ilością.

              Islandzkie zwyczaje są nie co odmienne od norweskich. Wszystkie złowione ryby trzeba oddać do miejscowej przetwórni. Szacuję, że w sześciu bez specjalnego napinania się i łowiąc kilka (pogoda), najwyżej kilkanaście godzin dziennie mogliśmy złowić około 1,5 tony dorszy i innych ryb. O tym, żeby zamrozić ryby i zabrać je do domu nie ma co marzyć. Nie jest tak, jak w Norwegii gdzie są do tego odpowiednie zamrażarki i można zamrozić i zabrać określoną ilość ryb. Tu nie. W domku jest zwykła lodówka, gdzie od biedy można trochę ryb zamrozić. W pierwszej wersji mieliśmy dostać po kilka kilo zamrożonych i odpowiednio zapakowanych ryb na powrót do domu, ale później się okazało, że za ryby trzeba by było zapłacić. Przynajmniej ja tak zrozumiałem. Wobec powyższego i zważywszy na długość powrotu do Polski, osobiście nie zabrałem ryb. W dniach kiedy pogoda nie bardzo sprzyjała pływaniu na otwartym morzu, łowiliśmy na naprędce sklecone zestawy płastugowe, miejscowe flądry. Miejscem było wejście do fiordu osłonięte od wiatru. Czasem brały również dość duże dorsze czy zębacze. Co traktowaliśmy jako przyłów. Zabawa była jednak przednia.

Jadąc do Islandii, wiadomo nam było o tutejszej jagnięcinie. Zresztą , owiec jest kilkakrotnie więcej niż mieszkańców. Owce są ,że tak powiem puszczone samopas na okres kilku miesięcy. Pasą się na tutejszych halach, bez nadzoru. Nie mają właściwie żadnych wrogów naturalnych, nie licząc samochodów. Na Islandii nie występują większe drapieżniki, oprócz lisa polarnego, którego jest bardzo nie wiele, bo hodowcy owiec doszczętnie go wytępili. Nie jako na zapas. Bo mógłby być niebezpieczny dla jagniąt. I w chwili obecnej jest (lis) objęty ochroną gatunkowa. Niebezpieczni dla owiec są jak pisałem ludzie, a właściwie ich samochody. Owce jak to owce, nie bardzo przestrzegają zasad poruszania się po drogach. I w każdej chwili w dowolnym miejscu mogą przebiec na drugą stronę jezdni. Co w wielu przypadkach, kończy się w najlepszym razie potrąceniem zwierzęcia. Jeżeli w takim wypadku zjawi się policja, winny zawsze jest kierowca. I nie ma tłumaczenia, że owca nagle wybiegła na drogę. Trzeba uważać. I koniec.

To też pewnego razu poprosiliśmy Dawida o zakupienie tutejszej jagnięciny. Przywiózł gotowy udziec, zapakowany próżniowo i zaprawiony odpowiednią marynatą. Do tego gotowy sosik i czerwona kapustkę w słoiku. Co do kapusty byłem sceptyczny, zważywszy jak smakują takie gotowce w Polsce. Po rozpakowaniu udźca włożony został do nagrzanego piekarnika. Czas pieczenia: tyle ile waży.. Mięsko upiekło się „koncertowo”. Darek podał do tego, swoje popisowe ziemniaki. Smakowało wszystko wybornie! O dziwo kapusta również okazała się być bardzo smaczną. W drodze powrotnej udźce (gotowce) przyleciały do Polski.

               Był również dzień, w którym ze względu na niesprzyjające warunki na morzu, postanowiliśmy wykorzystać do wędkowania na słodkowodnym jeziorze . Oddalone ono było od naszej miejscowości o 160 km. Czyli na tutejsze warunki jakieś 2,5 godziny drogi, samochodem. Samochodu użyczył nam – któż by inny, jak nie Dawid. Odległość niby nie duża. Ale musieliśmy pokonać dość spore góry. Droga wąska i bez nawierzchni asfaltowej. Coś w rodzaju szutru. Wąska. Wspinająca się mocno do góry. Widoki przepiękne. Dla tych jednak, co nie maja lęku wysokości. Bo zawsze, z którejś strony samochodu była dość znaczna różnica wysokości od dna doliny! Całą drogę zastanawiałem się co będzie jak z przeciwka nadjedzie Tir! Na szczęście nie nadjechał. Po drodze oglądaliśmy jeden z największych wodospadów Islandii Dynjandi o wysokości 100 metrów. Wnętrze wyspy koloru popielato - brązowego, prawie bez roślinności. Tylko gdzie nie gdzie niewielkie zbiorniki wodne. Robi to dość ponure wrażenie. Widać gołym okiem, że to miejsce powstało na skutek działalności wulkanicznej. Zresztą bywały dni, gdzie w powietrzu czuć było zapach siarki, czy siarkowodoru. Woda w łazience, w hotelu Viking mocno pachniała siarkowodorem. Kiedy w końcu dotarliśmy do jeziora, okazało się, że nie ma mowy o jakimkolwiek wędkowaniu. Przeszkodą był bardzo silny, prawie porywisty wiatr. Lekkie 10 czy 15 gramowe przynęty nie miały prawa pokonać siłę wiatru. A objeżdżać jezioro z drugiego końca to kolejne kilkadziesiąt kilometrów, po już całkiem ledwo przejezdnej drodze. Zrobiliśmy kilka zdjęć i wróciliśmy do domu! Szkoda. Bo jezioro ponoć wypełnione dorodnymi okazami różnych gatunków pstrągów!

       Codzienne wypłynięcia na ryby i zmaganie się z dorszami skutkowało dość dużym, ale bardzo przyjemnym zmęczeniem. Można sobie wyobrazić jakie tu były łowione ryby, przed kilkudziesięcioma laty. Nawet teraz, w dobie olbrzymiej presji rybackiej i wędkarskiej mieszkają w wodach okalających Islandię prawdziwe potwory. A byliśmy ponoć w nie najlepszej porze, jeżeli chodzi o dorsza. To co tu musi się dziać, jak jest dobry czas. Ryby można właściwie złowić w każdym miejscu. Nawet z brzegu. Te największe są jednak na głębokościach około 100 metrów. Co przy silnym dryfie, bywało nie kiedy nawet dwa węzły. Lekkie pilkery, czy gumy miały problem z osiągnięciem tej głębokości. Jadąc do Islandii należy mieć w swoim arsenale pilkery o ciężarze znacznie powyżej 500 gram. I duże gumy takie o długości ok. 40 cm z dużymi ciężkimi główkami. Tak, że Tadziowe Zgredy (300g) były dobre tylko w dniach kiedy nie było silnych pływów. Dobrze się sprawdzały banany Tadzia, te z dużą gramaturą. Ale chyba najlepszą i bardzo selektywną przynętą były duże gumy. Na które właściwie brały, około 20 kilowe dorsze. Ja swojego największego dorsza złowiłem na systemik Kapitana – (Scary Skull). Choć, chyba łowiłem za mało agresywnie. Nie mam wprawy i nie bardzo wiem jak się tym posługiwać. Branie było niedostrzegalne. Chyba w momencie kiedy czarniak był bez ruchu. Niestety systemik poszedł do przetwórni, przez nieuwagę i nie odzyskałem go. Na następną wyprawę, jeżeli dojdzie do takiej, należy się zaopatrzyć w pilkery o gramaturze pomiędzy 500 a 1000 gram. Duże, naprawdę, duże gumy. Takie po 40 – 50 cm z dużymi i ciężkimi główkami. Kilka pilkerów o mniejszej gramaturze i parę mniejszych gum. Tak, że koledzy którzy odlewają główki powinni znacząco zwiększyć ich gramaturę. W miejscach w których łowiliśmy, dno w większości piaszczyste prawie bez zaczepów. Przy nie pływalnej pogodzie, trzeba mieć kilka makrelowych czy płastugowych systemików na flądry. Każde wyjście i wejście do portu należało zgłosić do kapitanatu portu w Isafiordul.  To ze względów bezpieczeństwa.

         Nasze domki stały nad odciętym kawałkiem fiordu przez groblę na której wybudowano drogę . To jeziorko połączone było z morzem przepustem, w czasie którego w zależności czy był przypływ, czy odpływ, podnosił się, lub opadał poziom wody. Jezioro zamieszkiwały jak się to mówi, smażalne dorsze. Które chodziliśmy karmić z niewielkiego pomostu odpadkami  ryb przeznaczonych do smażenia. Dorsze te były tak oswojone, że brały z ręki pokarm. Można je było, nawet „pogłaskać”! Dość ciekawe wrażenie, bo wszystko zimne. I woda i ryby! A to co żyje jest przecież ciepłe!

                 Generalnie wyprawa na Islandię zapisze się w mojej pamięci jako niezwykłe doświadczenie i zostawi niezapomniane wrażenia. Wyprawa ze wszech miar udana. Nigdy nie przypuszczałem, że będę spływał z łowiska, z ulgą. Z przemęczenia!!! Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Darek (easyrider). Który zorganizował (i co ważniejsze namówił skutecznie do wyprawy naszą szóstkę), wyjazd przy pomocy biura Eventur Fishing z Warszawy. W swoim imieniu dziękuję Darku, za pamięć o mnie, i za  zaproszenie mnie na wyprawę. A za Twoim pośrednictwem Panom z biura Eventur Fishig.

Reasumując polecam kolegom wyprawę na Islandię. I jak mówi klasyk; na tej wyprawie były plusy dodatnie i ujemne. Do dodatnich to, to, że w ogóle się odbyła. Ilość i wielkość ryb. Każdy z nas, wielokrotnie poprawiał własne rekordy w wadze i długości złowionych dorszy. Dość komfortowe zakwaterowanie. W miarę wygodne łodzie. Do plusów ujemnych: brak suszarni na kombinezony, dla niektórych z pewnością brak zamrażarki na ryby. Nieco gorsze wyposażenie łodzi (brak wystarczającej ilości uchwytów na wędki).Ale najważniejsze brak samochodu. A jest to miejsce na przysłowiowym końcu świata i do cywilizacji jest spory kawałek. Na podróż w jedna stronę trzeba przeznaczyć ok. dwóch dni. Pobyty siedmiodniowe, w przypadku niemożności pływania, z powodu pogody wydają się być za krótkie. Optymalna długość pobytu moim zdaniem, to dziesięć dni.

          Nam się poszczęściło. I pogada w sumie dopisała i najważniejsze był Dawid. Bez Dawida cała wyprawa była by mocno ograniczona i mielibyśmy moc problemów zaopatrzeniowych.  Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla Ciebie i rodzinki Dawidzie.

                Mini market na miejscu, oprócz sprzedawczyni o obfitych kształtach i kilku butelek napitku, właściwie niczego innego nie ofiarował. Miejscowa klubokawiarnia również nie najwyższych lotów. Pani podała zupę rybną z torebki!!!! Na pułkach stało kilka butelek alkoholu, koli i zdaje się piwa. Kawa, herbata. Nic ponad to! Po większe zakupy trzeba udać się do marketu „Bonus’ w Isafiordul. A to odległość kilkunastu kilometrów. Jest autobus, z tego co pamiętam kursuje dwa razy dziennie. Czas na zrobienie zakupów to około godziny. Czasu starcza na styk. To tyle moich wrażeń z wyprawy do Islandii. Może napisane  trochę chaotycznie, ale nie wszystko już się w głowie poukładało. Cały czas jestem pod wrażeniem tego wyjazdu.

 

                                                                                                                                         Andrzej (Longin).

 

P.S. Udział w wyprawie do Islandii wzięli, kolejność przypadkowa:

1. Darek (Easyrider)

2. Jarek  (Jarwal)

3. Mariusz (Giaur27)

4. Marek (Przasnysz)

5. Michał

6. Andrzej (Longin)

7. Dawid (Audite) mimo, że mieszkał na miejscu można go spokojnie zaliczyć do członków wyprawy.

                 Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękuję za wspaniałą wyprawę, dobry humor, miłą atmosferą. Myślę, że koledzy uzupełnią mój opis wyprawy o swoje spostrzeżenia i ewentualne rady dla następców. Pozdrawiam.

 

Zdjęcia.

islandia.jpgislandia.jpgislandia.jpgislandia.jpgislandia.jpgislandia.jpgislandia.jpg32058241_200.0.jpg32058243_200.0.jpg32058259_200.0.jpg32058261_200.0.jpg32058215_200.0.jpg32058149_200.0.jpg32058339_200.0.jpg32058209_200.0.jpg32058217_200.0.jpg32058197_200.0.jpg32058337_200.0.jpg32058181_200.0.jpgJezioro. Jak na filmie 13-sty wojownik. Mgła32058245_200.0.jpgislandia.jpg

To tyle! :) :) .Koledzy z pewnością uzupełnią i dodadzą więcej zdjęć!


Ten post został wypromowany na artykuł


#12673 Havoysund 2016

Napisane przez Rapala w 13 września 2016 - 22:08




#7169 Rejs BODO-LOFOTY-SVARTISEN -BODO

Napisane przez zbynio w 30 lipca 2015 - 11:04

Rejs żeglarsko-wedkarski jachtem Gedania rozpoczał się 13.07.15 w miejscowości Bodo.

Grupa znajomych postanowila odbyć ten rejs  aby nacieszyć sie niepowtarzalnymi krajobrazami norweskich

fiordów a jednocześnie przy każdej nadarzającej sie okazji wędkować.Postaram się w możliwie krótki

sposób zdać relację z tego rejsu.

Uczestnikami rejsu bylo 17 osób plus kapitan. Wszyscy stanowiliśmy załogę tego jachtu pod dowództwem

kapitana Wiesława. Niektórzy uczestnicy wyprawy dostali sie do Bodo samochodami a inni samolotami.

Gedania jest jachtem o długości całkowitej 23,28 m, szerokości 5,2 m, zanurzeniu 3,2 m. Moc silnika  192kW,

a powierzchnia zagli 230 m2. Zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych oficerów jachtowych aby pod ich przewodnictwem

móc pełnić wachty: kambuzową, bosmańską i nawigacyjną.

W Bodo przywitała nas ładna słoneczna pogoda. Bodo jest miastem portowym i leży w regionie Nordland.

Miasto i gminę zamieszkuje około 45 tys. ludzi. Cały dzień zajęły nam sprawy organizacyjne.

 

0021.jpeg 0101.jpeg 0111.jpeg 0171.jpeg

0171.jpeg 0191.jpeg 0231.jpeg

Mapa rejsu 1 23.07.2015 003.jpg

 

Następnego dnia po szkoleniu na temat używania sprzętu raunkowego, kamizelek,szelek i pontonu

w sytuacjach kryzysowych wypływamy z Bodo. Po przepłynięciu 3 mil pierwsza górka o głębokości 30 m.

Po pierwszych próbach mamy brania drobnych czarniaków i niewielkich dorszy. Czarniaki nie pozwalają pilkerom

na zejście do dna. Atakują od razu przynęty. Wobec tego przepływamy kolejne 7 mil za wyspę gdzie początkowo 

lowimy na głębokości 30 m, a póżniej schodzimy na 60 m. Jacht nie posiada na wyposażeniu echosondy.

Posługujemy sie tylko sonarem głebokości. Pojawiają się pierwsze ryby. Andrzej łowi zębacza ok. 2 kg.

Na 100 m bingo. Wszyscy łowią. Przewazaja dorsze od 2 kg do 7,5 kg dorsza Saszy z Białorusi.

Trafiają sie również drobne brosmyi molwy do 2 kg. Mam dwa mocne brania ale po holwaniu przez 80 m ryby schodzą

z zestawu. Kończymy wędkowanie o 21.00. Czeka nas nas teraz filetowanie ryb i wachty.

 

0371.jpeg 0401.jpeg 0451.jpeg 0481.jpeg 0511.jpeg 0561.jpeg 0611.jpeg 0651.jpeg 0671.jpeg 0691.jpeg

 

Rano po śniadanku wypływamy. Płyniemy ok. 1. godz. na łowisko gdzie poprzednio łowiliśmy.

Do 13 łowimy drobne czarniaki a póżniej coraz większe dorsze do 5 kg. Jeden z kolegów, który pierwszy raz łowi w morzu

mam silne branie. Ryba zaciekle walczy. słychac miły odgłos hamulca. Po kilkudziesięciu minutach naszym oczom

okazuje sie piękny dorsz. Po zważeniu, dorsz ma masę 14 kg i jak się póżniej okazalo bedzie największą rybą rejsu.

 

AP1.jpeg

Po wędkowaniu płyniemy z prędkością 5,6 węzła do NUSFJORDU na LOFOTACH.

Lofoty to archipelag na Morzu Norweskim ciągnący się na dlugości 112 km od maleńkiej wyspy Rost

po cieśninę Roftsundet. Około godz. 20 dopływamy do portu otoczonego górami.

 

0761.jpeg 0721.jpeg 0851.jpeg 0871.jpeg 0901.jpeg 0881.jpeg 1021.jpeg

 

16.07.15 wypływamy z NUSFJORDU w kierunku płd-zach.. Po 2 godz. płynięcia  stajemy na łowisku o głębokości od 28 m do 50 m.Biorą tylko brosmy do 2 kg. trafiają się dorsze ale niewielkie. Ryszard łowi ładną molwę dlugości ok. 1 m.

Ja na pilka 170g mam branie czarniaka. nie wyciągam go. Po chwili czuję uderzenie ryby. Po holu na powierzchni ukazuje się dorsz, który wypluwa 25 cm czarniaka.Dorsz mierzy 90 cm i waży 7 kg. Wydawał się  większy. Tego dnia to byla największa ryba. Rysiekwyciaga jeszcze czarniaka ok. 3,5 kg.

Wędkowanie kończymy i płyniemy dalej w tym samym kierunku.

 

1131.jpeg 1181.jpeg

 

Zrobiło sie wietrznie i zaczął padać deszcz. Kotwiczymy w REINE o 20.30. Jest to malownicza wioska

rybacka na Lofotach liczaca około 300 mieszkańcow.

 

1221.jpeg 1231.jpeg 1301.jpeg 1351.jpeg 1381.jpeg 1371.jpeg 1411.jpeg 1441.jpeg

 

Po noclegu 0o 9 wypływamy z REINE. Płyniemy na północny wschód wzdłuż Lofotów z prędkością 6 węzlów.

Pogoda jest bardzo brzydka. Wiatr 5B. niektórzy mają kłopoty żołądkowe. Wpływamy do Trollfjordu.

Przy tej pogodzie widoki tak nie powalają.. Wypływamy z powrotem i płyniemy fiordem na północ.

Na obiadokolację jemy świetną zupę rybną "uchę'. Kotwiczymy u ujścia fiordu na przystani.

Pogoda jest nadal fatalna. Dzisiaj zero wędkowania.

1861.jpeg 1871.jpeg

Po wypłynięciu w kierunku zachodnim i zrobieniu ok. 12 mil próbujemy coś zlowić ale bezskutecznie. Trafiają się tylko pojedyńcze małe brosmy.Płyniemy dalej na zachód. Na łowisku kolo wyspy Hadseloya na głebokości80 mzaczynają brać dorsze. Najpierw takie 3 kg, potem 7 kg i 8 kg. Robimy sobie przerwę na obiad. Po obiedzie na tym samym łowisku, zakladam 300 g pilkera banana. Po opuszczeniu pilkera od razu mam branie. czuję, że ryba musi być duża. zaczyna

siię pompowanie. ędka wygięta w pałąk. Po kilkudziesięcio minutowej walce, napowierzchni ukazujesię duży dorsz.

ma 1m  i 10 kg.

Tego dnia kapitan łowi 9,5 kg dorsza, Bogdan 8,5 kg, Krzysiek9 kg i jurek 8 kg. Lowimy również kilka  dużych czarniaków do 4 kg.Piękna miejscówka. Około 24 kotwiczymy w tym samym miejscu co poprzednio. Do 3 ranofiletujemy / jężeli można użyć tutaj tego określenia/.

 

2011.jpeg 2091.jpeg 2111.jpeg 2161.jpeg 2241.jpeg

 

19 lipca wypływamy powrotnie na płd.- zach.. Po drodze wpływamy jeszcze raz do Trollfjordu. Jest to krótki fiord z pionowymi ścianami skalnymi . szczególny urok nadaje mu sloneczna pogoda, którą obecnie mamy.

W polowie drogi między Lofotami a Bodo znajduje sięNORDSCOTT. Docieramy tam o godz. 18.00. Dobijamy

do prywatnej bazy wędkarskiej. Norweg pozwala nam tam przenocować. W bazie przebywaja akurat Polacy.

Ich największy okaz to 20 kg dorsz i wspomnienia walki z halibutem. Poza tym mająna koncie mniejsze dwucyfrówkii

małego halibuta.

 

.2581.jpeg 2641.jpeg 2671.jpeg 2731.jpeg 2781.jpeg 2811.jpeg

 

Następnego dnia startujemy na zachód na łowisko 16 mil od NORDSCOTT. Po godz. 13 na 100 m pojawiły sie brania. Początkowo były to 3 kg dorsze. Póżniej większe. Jurek na połaczone dwa pilkery złowił dorsza 13 kg.

Ja łowię 5 kg dorsza. Po zejściu ze stoku na głebokość 50 mbrania dorszy ustały.Jurek ma znowu farta.

Po holu wyciąga piękną molwę ponad 1 m i 7 kg wagi.Wiesław łowi natomiast 13,5 kg dorsza.

Wszyscy ciągna ryby.Bingo. U mnie jest duże branie ale niestety dorsz rozciąga kółko łacznikowe i znika z pilkerem.

Koledzy holuja dorsze po 8 kg. Kończymy około 21 w pełni szczęśliwi.

Po 20 wypływamy na lodowiec SVARTISEN.

2961.jpeg JM1.jpeg 2911.jpeg

3021.jpeg 3091.jpeg 3111.jpeg 3131.jpeg 3181.jpeg

 

21.07 dopływamy do SVARTIEN. Nazwa Svartisen dosłownie oznacza czarny lód. Część osób nie poszla na lodowiec ponieważ już go widziała.Żeby urozmaicić sobie czas postanowilem połowić na wahadlówkę.Traf chciał , że w pierwszym rzucie zaliczyłem makrelę w tej scenerii. Kolega Ryszard miał fajniejszy traf ponieważ  zlowił zaraz po mnie łososia 2 kg.

Radość niesamowita. Pózniej nie mieliśmy żadnego pobicia.

Koledzy zlodowca wracaja o 17.

3271.jpeg 3281.jpeg 3291.jpeg 3311.jpeg 3321.jpeg 3351.jpeg 3381.jpeg 3421.jpeg

 

Płyniemy na płd-zah. na łowisko. Po dotarciu na miejsce zaczynamy łowienie.

Niestety przy slonecznej pogodzie ale wietrznej nic nie bierze. Łowimy kilka dorszy i brosm.

O 21.30 startujemy w kierunku Bodo.

 

 

 

Dopływamy rano 22.07 do lowiska przy Bodo. Jest slonecznie, duży wiatr i duży dryf. Dorsze w ogóle nie biorą.

Jest trochę małych czarniaków i brosm. Próbujemy na różnych głębokościach . Jest bez zmian.

Nie ma sensu łowić w tych wrunkach. O 14 dobijamy do przystani w BODO. Na obiad zupa z kożlaków

spod lodowca. jest pyszna. Po obiedzie zaczyna się generalne sprzatanie jachtu.

Rejs zakończyliśmy szcześliwi i bogatsi o nowe doświadczenia i wrażenia .

Poznaliśmy nowe miejsca i nowe łowiska.

Bodo na drugi dzień żegna nas deszczem.

Nie płaczcie my tu na pewno wrócimy.

Zbyszek

 

 

3451.jpeg Mapa rejsu 1 23.07.2015 003.jpg 3541.jpeg 3571.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załączone miniatury

  • 1251.jpeg
  • 1471.jpeg
  • 2641.jpeg
  • 2901.jpeg



#11914 Gjesvaer maj 2016

Napisane przez robert_d w 01 czerwca 2016 - 14:12

wszystko co dobre kiedyś się kończy już po pobycie od 21 do 30 maja w polskiej bazie w Gjesvare. Pogada dopisała wyśmienicie z 9 dni tylko 2 razy nie pływaliśmy ale to wyszło wszystkim na dobre bo w końcu było więcej czasu na odpoczynek i regenerację sił przed kolejnymi wypłynięciami na te morskie potwory.

Najczęstszą ryba jak zwykle były dorsze   ale dopisywały wyjątkową walecznością oraz rozmiarami parę fotek sztuk powyżej 15kg. Tych od 9 do 12 kg nie liczyliśmy ale było ich mnóstwo. Złapaliśmy też sporo zębaczy ale bez rekordów no jak wszędzie wszędobylskie brosmy i plamniaki.

 

Na okrasę trafił się całkiem przyzwoity halibut 109cm.

Przynęty pilkery ale najskuteczniejsze były duże gumy  Savage Gear 25 cm

Wyjazd bardzo udany, duże podziękowania dla Mariusza za załatwienie, spraw nie do ogarnięcia przez niektórych, zainteresowani wiedzą o czym mowa. Pod koniec pobytu woda znacznie się ociepliło z 5 do prawie 7,5 i z większa rybo było krucho daleko trzeba było pływać i szukać zimniejszej wody.

No cóż pozostaje czekać do kolejnej wyprawy ale to tylko 10 mcy:)

Załączone miniatury

  • HPIM3707.JPG
  • HPIM3726.JPG
  • HPIM3713.JPG



#15345 Vega 2017

Napisane przez Lasol w 06 sierpnia 2017 - 10:42

Wyprawa na wyspe Vega 23-30.07.2017.To byla moja 6 wyprawa do Norwegii ale pierwsza zorganizowana samodzielnie w gronie przyjaciol.Wyruszylismy z Bawarii/2 kolegow dojechalo z Polski/do Hirtshals w Danii 1350km.Nastepnie szybkim i tanim promem dotarlismy do Larvik w Norwegii.Dalej juz tylko 1000 km i bylismy na Vedze!Podczas calego pobytu mielismy piekna ,sloneczna pogode od 20-25 stopni.Woda w archipelagu miala 12 stopni i pewnie dlatego nie bylo latwo z lowieniem.W pierwszy dzien swietnie braly makrele i dorsze 1-3 kg.Makrele uwedzilismy-rewelacja!Podczas calego pobytu wiatr pozwolil nam 2 razy wyplynac na otwarte morze-ok.1 godz.drogi i to byl strzal w 10! W pierwszym dniu na otwartym morzu trafilismy na dorsze od 5-8 kg.Drugie wyplyniecie bylo jeszcze lepsze bo oprocz dorszy zlowilismy 4 halibuty/20,11,11i 10 kg.Ja zlowilem 20i 10-moje pierwsze halibuty wiec jestem bardzo zadowolony!W pozostale dni lowilismy w archipelagu-szukalismy glebszych miejscowek 60-100 m.Braly karmazyny,molwy ,brosmy i dorsze do 3kg. Ogolnie wyjazd bardzo udany-wszyscy bardzo zadowoleni.Baza bardzo fajna-gospodarze mili i uczynni-zadnych problemow.vega2017 060.JPG

Załączone miniatury

  • vega2017 050.JPG
  • vega2017 036.JPG
  • vega2017 042.JPG



#11581 Ski Havfiskeklubb-wedkowanie klubowe w Norge

Napisane przez chichot w 24 kwietnia 2016 - 15:49

Juz od pewnego czasu nosilem sie z zamiarem wyplyniecia i polowienia z kutra w Drøbak.Niejednokrotnie widzialem jak owe jednostki wyplywaja, niekiedy wrecz oblepione wedkarzami.I tak sie czailem i  czailem i w koncu zdecydowalem sie.W zeszlym tygodniu zapisalem sie do wspomnianego w temacie Ski Havfiskeklubb.Dla zainteresowanych wklejam link https://www.skihavfiskeklubb.org/

Wpisowe wynosi 650nok,a kazdorazowe wyplyniecie 400nok za pieciogodzinne wedkowanie.Akurat dzisiaj bylem na mini zawodach wewnatrz klubowych klubbtur7-Poengfiske plamiak liczyl sie podwojnie.Kazdy z uczestnikow dostal liste z punktowanymi gatunkami ryb,bylo ich 18.Wyplynelismy na dwoch jednostkach na wiekszej bylo okolo 15 wedkarzy zas na mniejszej gdzie ja probowalem swoich sil 6.

DSC_2820.JPG   DSC_2821.JPG

Przyznam,ze bylem mocno zaskoczony..Norwegia kojarzy sie z lapaniem duzych ryb,natomiast tym razem bylo calkiem inaczej..Najpierw zaczelismy polowac na wszelkie fladry,kury diably,rdzawce,seje itd.

DSC_2847.JPG

Szczerze przyznam,ze bez uprzejmej pomocy dwoch Norwegow Jona i Robina zaliczylbym wtope.Poratowali mnie gotowymi uzbrojonymi juz przyponami,pozostalo tylko zalozyc miesko na haczyk i tylko lowic.Poczatkowo nic nie moglem zaciac ale z czasem juz sie znacznie poprawilo :)

Najpierw zameldowala sie fladra,kolejna, kur witlinek .

Pozniej zmienilismy miejsce i dostalem zestaw z jeszcze mniejszymi haczykami,zaowocowalo to kolejnymi fladrami i rybka zwana sypike.Szczeka calkiem mi opadla gdy podplynelismy z 12m do brzegu i zmienilismy zestawy najeszcze delikatniejsze,haczyki nr 12 i tylko troszke mieska makreli i do wody :)

DSC_2828.JPG   DSC_2829.JPG

I tylko mi sie udalo chwycic prawdziwego morskiego potwora :D

DSC_2832.JPG

Na ostatnie dwie godziny poplynelismy na wieksze ryby i glowny cel-plamiaki.Zasada bylo,ze lowimy na trzy haki max.Zalozylismy wieksze haki na nie filety z makreli odpowiednie dociazenie i na wode.Lowilismy w okolicy Galeri Finsrud.Echo pokazywalo 100-111m,natomiast seje byly na okolo 60-80m.Zlapalismy lacznie kilkanascie sejow i tylko jeden z naszych kolegow trafil plamiaka.Lecz i tu usmiechnelo do mnie szczescie..Jest branie na jakis 60m ,ale idzie spokojnie bez szalenczych uderzen jak to sej.Okazalo sie,ze zlapalem szarego rekina :D Chlopaki pospieszyli z gratulacjami,aczkolwiek to rzadki okaz i do tego na pierwszym wyjezdzie :)

DSC_2833.JPG   DSC_2839.JPG

Robin mi powiedzial,ze poluje juz na tego rekina juz niemal 2 lata i  bez skutku..Znowu jakies seje i..zartuje do chlopakow,ze drugi rekin..po chwili okazalo sie ze mam racje :D Spojrzeli na mnie,na siebie,hihi miny nietegie.W koncu nie czesto sie zdarza zlapac dwa rekiny na jednej wyprawie,ale w koncu usmiechnelo sie szczescie do Robina i on rowniez wyciagnal swojego rekina szarego,Cieszyl sie jak dziecko :) Zaraz drugi kuter okrzyknal nas lowcami rekinow.Atmosfera byla znakomita,przyjacielska.Najwiekszy sej rowniez padl na naszej lodzi,taki powyzej 4kg.W porcie mierzenie,wazenie i zdawanie kart z wynikami.Najlepszy okazal sie pewien Norweg,ktory zlowil 9 roznych gatunkow ryb.Ja mialem ich 7 co bylo wynikiem przyzwoitym jak na pierwszy taki wyjazd.Kolejny wyjazd klubowy 22maja,wiec mam troche czasu do przygotowania sie.Dzisiejszy dzien traktuje jako niezwykle udany.Nabylem przede wszystkim sporo doswiadczenia i zauwazylem,ze Norwegia to nie tylko duze ryby,ale rowniez cala masa mniejszych rybek rownie ciekawych pod wzgledem rywalizacji.Za miesiac kolejna relacja.

Pozdrawiam

DSC_2841.JPG




#7070 Pstragi z Nord Norge

Napisane przez rafaelnorge w 19 lipca 2015 - 19:40

Jak co roku w lipcu uganialem sie za pstragami w gorskich rzekach i jeziorach w polnocnej norwegii. Dluga zima i chlodna wiosna sprawily ze warunki pogodowe w gorach zostaly opoznione o okolo miesiaca. Bardzo zimna woda, podwyzszony stan o 1m w porownaniu z innymi latami, pozalewane krzaki i drzewa uczynily ten wyjazd bardzo trudnym technicznie. Ryby dawaly sie lowic tylko w miejscach ze stojaca woda gdzie nie musialy zuzywac energi na walke z pradem a takich miejsc o tej porze w rzece niewiele. Mimo tych trudnych warunkow udalo mi sie dobrze polowic. Na przelomie tyg. zlowilem 6 ryb w przedziale od 1 do 1,4kg i kilkadziesiat mniejszych. Codziennie podczas lowienia spotykalem na swojej drodze rozne zwierzeta, bardzo czesto osobniki mlode, rozne male ptaki, ptactwo lowne i wodne, sowy, myszolowy, zajace renifery losie i gryzonie. Jezdze w to samo miejsce od 7 lat i kazdy rok jest inny, dobre miejscowki znikaja a rzeki trzeba sie uczyc na nowo. Jedynie komarow jakby z roku na rok te same ogromne ilosci. W planach mam jeszcze jeden wylazd na pstragi we wrzesniu, tym razem w sasiednie gory z plecakiem i namiotem do Børgefjell nasjonalpark. Na koniec mala wzmianka o sprzecie, otoz twinek zakupiony na ten wyjazd zakonczyl zywot po 5 godz nad woda. Po zakonczonym wedkowaniu sciagajac wodery i pakujac graty zapomnialem schowac oparta o auto wedke po czym wykonalem manewr nawracania. Szok byl wielki :o  

somern 2015 045.JPG  somern 2015 051.JPG  somern 2015 054.JPG

somern 2015 057.JPG  somern 2015 064.JPG  somern 2015 065.JPG

somern 2015 068.JPG  somern 2015 075.JPG  somern 2015 076.JPG

somern 2015 084.JPG  somern 2015 088.JPG  somern 2015 097.JPG

somern 2015 101.JPG  somern 2015 104.JPG  somern 2015 109.JPG

somern 2015 114.JPG  somern 2015 116.JPG  somern 2015 119.JPG

somern 2015 126.JPG  somern 2015 130.JPG  somern 2015 132.JPG

somern 2015 135.JPG  somern 2015 142.JPG  somern 2015 143.JPG

somern 2015 153.JPG  somern 2015 158.JPG  somern 2015 164.JPG

somern 2015 168.JPG  somern 2015 138.JPG  somern 2015 041.JPG

 




#17839 Morskie potwory

Napisane przez deepex w 14 lipca 2018 - 19:03

Hej
Nie mogłem sie doczekać wyjazdu do Norwegii i tak spontanicznie w marcu wyskoczylem na Andamany.
Wyjazd okazal sie strzałem w 10-tke. Super egzotyka, super morze, extra ryby. Polecam ☺
Kilka fotek z wyjazdu

Załączone miniatury

  • 20180323_065904.jpg
  • 20180323_065357.jpg
  • P1020195.JPG
  • P1020183.JPG
  • 20180317_073153.jpg
  • IMG_8125.JPG
  • IMG_8130.JPG
  • IMG_7941.JPG
  • IMG_7868-1.JPG
  • IMG_8054.JPG



#11949 Nordkapp. Skarsvag maj 2016.

Napisane przez longin w 05 czerwca 2016 - 17:21

Kilka słów na powyższy temat :blush: .

31496819_200.0.jpg31496743_200.0.jpgSłynny globus i Nordkapp z morza!

 

Długo oczekiwany, i w sumie wymarzony wyjazd na Nordkapp doszedł do skutku. Maj 21- 30. 2016. Dołączam do ekipy kolegi z forum Maćka. Po karkołomnej podróży non stop trwającej ok. 20-stu godzin meldujemy się w Skarsvag. :( :1_miejsce:  Rozpakowanie, odpoczynek i jutro na ryby. Pogoda wymarzona. Lekki wiatr północno-zachodni. Słońce. Pilkery za burtę. Lądują pierwsze ryby. Dorsze. Maciek zacina halibuta. Chwilę się mocują, i ryba pojawia się przy burcie. Na oko tak z 1.20 cm, może trochę więcej. Zaczepiona za jeden grot kotwiczki.. Oglądamy się nawzajem. Halibut macha ogonem, wyhacza się i odpływa majestatycznie w głębię. To było w pierwszym naszym wypłynięciu. Kolejne dni są nie co, gorsze. Generalnie z rybą nie jest ponoć najlepiej, ( to mój pierwszy raz na Nordkappie – nie mam doświadczenia). W całej okolicy Przylądka  Północnego – sieci! Dużo sieci! Pułapki krabowe,itp. W bliższej i dalszej odległości statki rybackie. Kilka łodzi z wędkarzami. Przez cały czas pobytu szukamy ryby. Raz z większym, raz z mniejszym powodzeniem. Łowimy dorsze, kilka osiągających ciężar dobrze powyżej 10 kg. Czarniaki. Kilka zębaczy i wszędobylskie brosmy. Zaliczamy dwa oseski halibutowe. Ale spotkania z królem tych wód, dużym halibutem „udaje” się nam uniknąć! ;)  W miejscach typowo halibutowych go nie ma. Mimo, że zmieniający się szyprowie ( Marek i Jasiu), dokonują cudów z precyzyjnym napłynięciem na wyznaczone miejscówki. Po rozmowie z tubylcami okazuję się, że halibuty są jeszcze w głębinach. I nie bardzo kwapią się do powrotu na płytsze wody. Może to być spowodowane jej wyższą temp. ok. 6-8 C. Taka przynajmniej obowiązuje teoria! W bazie. Jakby nie było, wyprawa udana. Po mimo tego, że ryby trzeba było się naszukać . Był jeden dzień nie pływalny. A wtedy nazbieraliśmy muli! :). Gospodarz (Janusz o ile dobrze zapamiętałem imię) w bazie bardzo uczynny, miły i pomocny.

 Dziękuję wszystkim za dyskretną opiekę, którą mnie otoczono! :)  I za cenne rady. Pozdrawiam i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się gdzieś wspólnie wybierzemy: Maćkowi, Darkowi, Krzyśkowi, szyprowi Jasiowi i kierownikowi kuchni i zarazem szyprowi Markowi. :lol: :obiad:

 

P.S. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, czy lepsze były gumy, czy pilkery. Jak ławica została namierzona to brały na wszystko z jednakową zaciekłością. Może na gumy, te nie co większe sztuki!

 

31496551_200.0.jpg31496549_200.0.jpg31496547_200.0.jpg31496545_200.0.jpg31496543_200.0.jpg31496541_200.0.jpg31496535_200.0.jpg31496617_200.0.jpg31496963_200.0.jpgI skończyło się! :placze:




#18921 Soroya Havfiskesenter zima lato 2019

Napisane przez robert_d w 17 sierpnia 2019 - 18:33

Postanowiłem się pochwalić tegorocznymi wyprawami zimowa oraz letnia w Havfiskesenter na Soroya

Od 5 do 14 kwietnia mieliśmy z kolegami przyjemność łowić w bazie Havfiskesenter na Soroya

Kolejna zimowa wyprawa na polarne dorsze, jak zwykle, przebiegała podobnie: Litwa, Łotwa, Estonia, prom z Talina do Helsinek i tylko 1650 km do Oksfjord.

Droga na wyspę upływa nam w słońcu przy lekkim mrozie

.widoczek.jpg

 

fota prom.jpg

 

Przed 11 meldujemy się w bazie Havfiskesenter. Wita nas właściciel i po krótkim rozpakowaniu bagaży oraz dopełnieniu formalności papierkowych ruszamy na wodę.

Po kilkunastu minutach płynięcia zapisy są takie, że kolega się pyta czy na pewno na morzu łowimy czy na zbiorniku hodowlanym.

echosonda kwiec.jpg

 

Każdy wyciąga co chwilę fajne ryby. Nie ma puszczenia przynęty bez brania konkretnego dorsza

 

dorsaz 20 kg.jpg dorsz 25 kg.jpg

 

dorsz 223.jpg

 

kolejne dni upływają na poszukiwaniu okazów. Pogoda, mimo kilkustopniowego mrozu, jest idealna wiatr pomiędzy 2 a 4 m/s i tak do środy.

dorsz 1`2kg.jpg

 

Od środy pogoda się psuje i postanawiamy zakończyć dzień wcześniej przygodę na Soroya w bazie Havfiskesenter . Cóż powiedzieć, kolejny udany wyjazd w zgranej ekipie i w świetnie zorganizowanej bazie. Co do zimowych dorszy nie będę pisał o ilościach. Niech ci co, chcą się sprawdzić wybiorą się w marcu lub w kwietniu i się sami przekonają co na nich tam czeka.

zima.jpg
 

Kolejna wyprawa w to samo miejsce tym razem w terminie od 26 lipca do 2 sierpnia. Podróż taka jak zwykle.

Tym razem pogoda nas bardzo zaskoczyła, zmiana frontu atmosferycznego, przywitała nas gęstą mgłą i niską temperaturą. Średnio przez cały wyjazd był około 7 stopni i bardzo duża wilgotność.

Ryby były bardzo chimeryczne, trudno było znaleźć większe okazy. Dominowały wszędobylskie dorsze takie 5 – 7 kg ale dla wytrwałych nagroda się trafiała:)

 

dorsz 12 kg lipiec.jpg

 

dorsz luipiec.jpg

 

W trakcie łapania przy dnie nasze przynęty jak zwykle atakowały zębacze

 

zębacz.jpg

 

W toni można było liczyć na kontakt z większym czarniakiem,

 

czarniak.jpg

 

 

Z rozmów z pozostałymi załogami wynikało, że trzeba szukać ryby i kombinować z przynętą. Koledzy z Litwy łowili sporo halibutów do 15 – 35 kg. Nam się takie nie trafiały, może brak umiejętności lub przysłowiowego farta. Ale za to trafił się całkiem jak na lato fajny dorsz

 

gruby dorsz lipiec.jpg

 

Halibuty też połowiliśmy, ale niestety ich wielkość pozostawiała wiele do życzenia (max 90 cm)

 

mały hali.jpg

 

wszystkie wracały do wody.  Mi oraz moim kompanom kulinarnie nie za bardzo pasują, dla mnie jest to wyłącznie ryba sportowa, złap i wypuść. A do jedzenia to tylko dorsz:)

 

Podsumowując wyprawę nic nie ma na minus. Kto kombinował i dużo pływał to rybki fajne połowił. Nie będę ponownie pisał o samej bazie, bo w dalszym ciągu wszystko jest na bardzo wysokim poziomie i nie ma się do czego przyczepić. Właściciel bazy Darek jak zwykle był bardzo pomocny we wszelkich sprawach. Jednym słowem pełny profesjonalizm w podejściu do klienta. Warto dodać, że obecnie łodzie mają nowe echa HUMMINBIRD HELIX 9, które robią dobrą robotę.

 

Na koniec pozdrowię kompanów wspólnych wypraw Czarka, Staszka, Jacka oraz moich przyjaciół z Wrocławia: Roberta, Marcina i Grubego Rycha.


Robert

 

 

 

 

 


Ten post został wypromowany na artykuł